Polski film musi pożegnać kolejną wielką gwiazdę. W wieku 98 lat odeszła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka filmowa i teatralna, niezapomniana Kobieta Pracująca. Kobieta, której energii mogli pozazdrościć dużo młodsi od niej
fit.pl
2011-03-03 00:00
Udostępnij
Odeszła Kobieta Pracująca
Ostatnie chwile życia spędziła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Irena Kwiatkowska to niekwestionowana gwiazda kina, teatru i kabaretu. Mistrzyni słowa i uśmiechu. Każda jej rola głęboko zapadała w pamięć. Zagrała ponad 120 ról.

Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 roku, była warszawianką, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Karierę sceniczną rozpoczęła w 1935 roku po ukończeniu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Grała w teatrach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Największą popularność przyniosła jej rola Kobiety Pracującej, w którą wcielała się w Czterdziestolatku. Równie dobrze znana jest z serialu „Wojna domowa” czy „Zmiennicy”. Zagrała także w takich produkcjach jak: "Czterdziestolatek. 20 lat później" - również jako Kobieta Pracująca, "Rozmowy kontrolowane" - jako Lusia, "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." - jako pani Aniela, "Dzięcioł" i "Żołnierz królowej Madagaskaru".

Występowała też w kabaretach - "Siedem kotów" (teksty pisał dla niej wtedy sam Konstanty Ildefons Gałczyński), "Szpak" i "Dudek" oraz telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów" stworzonym przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego.

W pamięci wszystkich na długo pozostanie jej znakomicie wytańczone „Nogi, nogi ,nogi roztańczone” z musicalu "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy".

W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Irenę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

www.senior.fit.pl