Odwrócona hipoteka to nowy trend, moda, czy ułatwienie? Co oznacza? Przekonaj się czy warto skorzystać z tego udogodnienia i jakie przynosi zmiany  
fit.pl
2011-01-05 00:00
Udostępnij
Odwrócona hipoteka - co oznacza?
odrocona hipotekaOdwrócona hipoteka (reverse mortgage) to po prostu odwrotny kredyt hipoteczny. Na czym polega? Właściciel nieruchomości może zrzec się praw do swojej własności po śmierci. Do tego czasu po podpisaniu umowy z firmą (bankiem) otrzymuje on comiesięczną lub jednorazową wypłatę, którą może przeznaczyć na dowolny cel (może to być inny kredyt, pożyczka bądź spłata rat, wycieczka itp.).

Hipoteka odwrócona przeznaczona jest dla osób zarówno pozostających w związku małżeńskim, ale także samotnych. Umowę mogą podpisać także współwłaściciele nieruchomości w ramach np. małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Jest to także kredyt, który zabezpieczony na wartość nieruchomości posiadanej przez osobę powyżej 62 lat.

Co daje seniorom odwrócona hipoteka?

Taki sposób dofinansowania zakłada wsparcie emerytów w sytuacji problemów finansowych i ograniczenia sięgania po kredyty tzw. chwilówkowe, które stają się coraz bardziej powszechne i nie zawsze są bezpieczną formą wsparcia dla portfela na dłużej.

Odwrócona hipoteka daje możliwość trwałego wsparcia finansowego przez cały okres emerytury. Umowa kredytobiorcy z podmiotem jest bezpieczną formą transakcji handlowej dla seniorów, gdyż jej status reguluje Kodeks Cywilny w ramach Umowy o Dożywocie.

Senior może wybrać sobie sposób wypłacania należności finansowej tytułu umowy o odwróconej hipotece, wariantów jest kilka:
  • Okresowe płatności (zwykle miesięczne)
  • Jednorazowa płatność całej sumy
  • Linia kredytowa o z góry ustalonym limicie
  • Kombinacja poprzednich możliwości

www.fit.pl