Podnoszenie ciężarów dobre dla reumatyków?

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że ćwiczenia fizyczne np. na siłowni mogą pomóc chorym na reumatoidalne zapalenie stawów, jak podaje pismo „Arthrists Care and Reserch”  
fit.pl
2013-10-10 00:00
Udostępnij
Podnoszenie ciężarów dobre dla reumatyków?
purestock 1574r-03438 medium zitlReumatoidalne zapalenie stawów – powszechnie nazywane reumatyzmem, to schorzenie, które atakuje stawy, powodując zmniejszenie napięcia oraz siły i masy mięśniowej, co utrudnia funkcjonowanie i wykonywane podstawowych czynności życiowych.


Badania na grupie 28 pacjentów wykazały, że trwający 24 tygodnie trening siłowy z ciężarami poprawił funkcjonalność pacjentów nawet o 30 proc. Dzięki ćwiczeniom stawy stały się silniejsze, co poprawiło codzienną sprawność chodzenia i wykonywania niezbędnych czynności.


Trening pozwolił także utrzymać efekt sprawności od 4 do 8 miesięcy po zaprzestaniu ćwiczeń.
 

Intensywne ćwiczenia fizyczne z podwyższają poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu(1GF-1) oraz białka wiążącego insulinopodobny czynnik wzrostu IGFBP-3, które pobudzają mięśnie oraz kości i tkanki chrzęstnej.
 

Naukowcy podkreślają jednak, że trening siłowy musi być dostosowany do możliwości pacjenta, nie każdy chory na reumatyzm może podjąć wysiłek fizyczny, o tym powinien zadecydować lekarz.

www.fit.pl