Prekursorzy najważniejszych trendów - ikony mody. Sprytni obserwatorzy rzeczywistości, którą często ubierają według własnych fantazji i pomysłów. Dziś, już sędziwi seniorzy lecz nadal tworzą historię mody i są niedoścignionymi autorytetami wśród początkujących kreatorów. O kim mowa?
fit.pl
2011-10-24 00:00
Udostępnij
Seniorzy mody cz.1
karl-lagerfeld1Valentino, Karl Lagerfeld, Yves Saint Loren, Rarlph Lauren, Hubert De Givenchy to nazwiska,, których nie trzeba specjalnie reklamować. Markowe perfumy, szykowne stroje, wyrafinowane kosmetyki sygnowane tymi nazwiskami do dziś osiągają zawrotne ceny a niejedna gwiazda zabiega, by stać się ambasadorką kultowej marki i mieć kolekcję najbardziej rozpoznawalnych kreatorów.

Dziś są bogatymi seniorami, którzy nadal projektują i pojawiają się na wybiegach ze swoimi modelkami, a ich spuściznę dziedziczą nie tylko potomkowie, ale wpływowi następcy.

Ich kultowe kreacje i stylizacje nadal sa inspiracją dla nowych pokoleń kreatorów i fasionistów, a pomimo upływu lat wciąż tworzą i nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Karl Lagerfeld a właściwie Karl Otto Lagerfeld, rozpoczął karierę w Paryżu, w wieku 22 lat wziął udział w konkursie mody. Pierwszy sukces i wygrana w konkursie zapewniła mu pracę w osławionym już domu mody Balmain. Wkrótce jednak zmienia miejsce pracy i wiąże swoją przyszłość z domami mody Valentino, Charles Joudan oraz Krizia a potem także po studiach architektonicznych we Włoszech staje się konsultantem i ds. projektów domu mody Fendi.

Międzynarodową karierę przyniosła mu jednak czarno-biała kolekcja Deco, którą stworzył wraz domem mody Chloe. Przełomowym okazuje się rok 1983, w którym to Lagerfeld zaczyna kierować domem mody Chanel, do którego wnosi nie tylko powiew świeżości, ale tez nowe spojrzenie na świata mody.

Lagerffeld to nazwisko, którym do dziś sygnuje się nie tylko efektowne stroje, ale również kosmetyki. Z pochodzenia Niemiec, jest właściwie kosmopolitą, dobrze czuje się tam, gdzie właśnie przebywa. Choć dziś pracuje znacznie mniej, swoją emeryturę odkłada na plan dalszy. Zawsze elegancki, w czarnych okularach, nie rozstaje się z wachlarzem  i czarnym garniturem. Jego image to najbardziej klasyczny przykład artysty kreatora wiernego swoim ideałom.

[-------]

ysl1Valentino

A właściwie Valentino Garavani w 1959 roku  stworzył swoją własną pracownię a trzy lata później powstała jego debiutancka kolekcja, którą pokazał we Florencji. W 1967 roku otrzymał pierwszą poważną nagrodę Neiman Markus Award, która pomogła mu znaleźć się na okładce między innymi Life oraz Time'a.

Od tego momentu kariera Valentno nabrała rumieńców. Wśród jego klientek znalazły się najbardziej wpływowe i poczytne nazwiska w dziejach historii. U Valentino ubierały się między innymi Elizabeth Taylor, Jacqueline Kennedy Onassi a także księżniczki Margareta, Marella Agnelli i Begum Aga Khan.

Valentino do dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek kobiecych i eleganckich sukienek.

Polo Ralph Lauren

Ralph Lauren jako pierwszy kreator mody zwrócił się ku tworzeniu również mebli i artykułów do domu.

Ralph Lauren to dziś marka szykownych perfum, ale także kolekcje przeznaczone dla rugbystów i eleganckiej młodzieży. Szykowny styl Laurena wyraża się w kilku liniach odzieży między innymi:  Purple Label, (2002 r.) Blue Label oraz Black Label (2005 r.).

To właśnie Lauren wylansował szerokie krawaty, a w jego kampaniach reklamowych nie brakuje topowych modelek i modeli.

Yves Saint-Laurent

Smokingi, wieczorowe spodnie, półprzezroczyste bluzki dla kobiet to znak rozpoznawczy francuskiego wizjonera mody Yves Saint-Laurent'a. Artystyczne rzemiosło to dla projektanta postawa prawdziwej mody - jak twierdzi YSL. Muzą Saint Laurenta była Catherine Deneuve - ona dostarczała mu inspiracji i natchnienia do tworzenia swoich kreacji.

To dzięki niemu kobiety doczekały się spódnic w kształcie trapezu, oraz pierwszego, internetowego pokazu mody. Pomysłowy i awangardowy kreator sięgnął jako pierwszy po strój safari oraz damski garnitur. Jego pokazy mody a zwłaszcza, zorganizowany 12 lipca 1998 roku z udziałem 300 modelek, (odbył się on przed finałowym meczem mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji) przeszedł już do historii.

www.senior.fit.pl