Naukowcy dowiedli, ze regularne picie soku z wiśni pomaga, osobom cierpiącym na bezsenność. Korzystny wpływ wiśni na sen może być efektem zawartości dużej ilości melatoniny w tych smacznych owocach  
fit.pl
2010-07-26 00:00
Udostępnij
Sok z wiśni na dobry sen
benefits-of-cherry-juiceBadacze z Uniwersytetu Pensylwania dowiedli, że zawartość melatoniny (naturalnego przeciwutleniacza) w wiśniach reguluje rytm aktywności i snu. Dodatkowym atutem wiśni jest zawartość antocyjan, czyli innych przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia.

Pilotażowe badania przeprowadzono na 15 starszych osobach, które przez dwa tygodnie rano i wieczorem piły około 225 gramów soku wiśni, a przez dwa tygodnie inny sok owocowy.

Wyniki przyniosły pewną prawidłowość. W okresie picia soku z wiśni problem bezsenności został w znacznym stopniu zmniejszony. Badani bowiem zasypiali około 17 minut wcześniej niż wtedy, gdy pili inny sok.

Specjaliści z dziedziny snu oraz zastosowania melatoniny zgodnie twierdzą, że znacznie lepszą alternatywą dla suplementów kapsułkowych jest naturalne jej źródło w postaci owoców lub np. soków z naturalnych owoców.

Jak szacują amerykańscy badacze, rocznie wydaje się w Stanach około 84 mln dolarów na środki nasenne, dlatego apel lekarzy o zmianę, niektórych nawyków żywienia a także wsparcie codziennej diety w owoce to gwarancja dłuższego zdrowia i lepszego samopoczucia.

www.fit.pl