Stwardnienie rozsiane - problemy chorych na SM

Przychodzi nagle i osłabia pracę organizmu. Wyniszcza powoli, ale skutecznie – stwardnienie rozsiane to choroba, na którą dziś jeszcze nie znaleziono lekarstwa. Współczesna medycyna, by nie dopuścić do kalectwa, może jedynie pomóc w łagodzeniu objawów fizycznych oraz psychicznych choroby pacjentów  
fit.pl
2010-08-04 00:00
Udostępnij
Stwardnienie rozsiane - problemy chorych na SM
Multiple-Sclerosis-Leg-And-Hip-PainStwardnienie rozsiane inaczej SM jest chorobą przewlekłą, która uaktywnia się już między 20 a 40 rokiem życia. Jest to specyficzne schorzenie, które atakując układ odpornościowy, niszczy także komórki nerwowe.

Głównym celem ataku jest substancja zwana meliną, z której zbudowane są osłonki komórek nerwowych. Gdy komórka pozbawiona jest tej osłonki, wtedy nie może przesyłać impulsów nerwowych.

Jak zdiagnozować objawy choroby?

Początkowo trudno jednoznacznie stwierdzić SM, gdyż kilkadziesiąt objawów może być mylących z SM. Dlatego warto jakiekolwiek nieprawidłowości konsultować z lekarzem, ale nie bagatelizować objawów. W większości przypadków po pierwszym ataku następuje przerwa, która może trwać rok a nawet kilka lat potem następuje reemisja.

Niepokojącymi objawami mogą być drętwienie kończyn, zawroty i bóle głowy, nieuzasadnione zmęczenie. W tym czasie choroba postępuje, choć bezobjawowo po każdej reemisji organizmowi pozostaje jakaś dysfunkcja i stopniowo narasta poziom niepełnosprawności.

Objawy SM


- wzrokowe: podwójne widzenie, wrażenie nieostrego obrazu, utrata wzroku w jednym lub obu oczach, zaburzenia pola widzenia objawy trwają od kilu godzin do kilku dni
- zawroty głowy
- niewyraźna mowa
- trudności w połykaniu, osłabienie kończyn, niedowład, brak koordynacji ruchów podczas chodu, drżenie oraz brak koordynacji ruchowej całego ciała
- zaburzenia w oddawaniu moczu, zaparcia
- impotencja oraz z powodu zaburzenia erekcji oraz brak popędu płciowego
- depresja
- zaburzenia pamięci, trudności w uczeniu się,zmęczenie, brak chęci do aktywnego wysiłku fizycznego

[-------]

634008958443436132Rozpoznanie i diagnoza

U 25 % chorych objawem SM są zaburzenia i pogorszenie ostrości widzenia. Wilelu pacjentów zatem bagatelizują niepokojące zmiany długo leczą się u okulistów, zanim trafią do neurologa. BY prawidłowo ocenić stan choroby i pacjenta zaleca się rezonans magnetyczny.

Rozpoznanie i przebieg choroby

U ponad 25 % chorych pierwszym objawem stwardnienia rozsianego jest pogorszenie ostrości widzenia. Dlatego też wielu pacjentów długo leczy się u okulistów zanim trafi do neurologa.

Badanie dna oka pozwala dojrzeć często po raz pierwszy zmiany przebiegające w ośrodkowym układzie nerwowym. Nowoczesne badania diagnostyczne, a przede wszystkim rezonans magnetyczny, bardzo pomagają w postawieniu właściwej diagnozy.

Każdy pacjent choruje inaczej u jednych choroba postępuje szybciej u innych wolniej, szybkie rozpocznie i prawidłowa diagnoza pozwalają rozpocząć leczenie i zapobiec kalectwu

 

Czy można zapobiec zachorowaniu na SM?


Żadne badania nie potwierdzają możliwości zapobiegania SM, wielokrotnie na jej obecność mają wpływ predyspozycje genetyczne (choć nie jest chorobą dziedziczną) a czasem nawet zwykła, nieleczona infekcja wirusowa. Wiadomo jednak, że na stwardnienie rozsiane chorują częściej kobiety niż mężczyźni.

Leczenie


Choć nie wynaleziono jeszcze lekarstwa, które pomogłoby w całkowitym wyleczeniu i ustąpieniu choroby. Współczesna medycyna pomaga łagodzić objawy i wstrzymywać rozwój choroby oraz chronić przed kalectwem i inwalidztwem. Większość leków  spowalania rozwój choroby i powoduje łagodzenie rzutów SM.


Bardzo trudne dla pacjenta są rzuty, które utrudniają życie na co dzień, czyli sztywnienie mięśni, dolegliwości bólowe, stany depresyjne i lękowe. W tych przypadkach prócz leczenia farmakologicznego ważne jest także wparcie i pomoc psychologa lub terapeuty.

www.fit.pl