Ból podczas chwytania przedmiotów lub poruszania nogą. Odczuwasz sztywność w stawach a zwłaszcza po przebudzeniu? Niewykluczone, że cierpisz na zwyrodnienie stawów. To poważna choroba, dlatego nie lekceważ objawów i jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Brak leczenia w chorobie zwyrodnieniowej prowadzi do poważnych problemów z ruchem a nawet kalectwa
fit.pl
2010-07-27 00:00
Udostępnij
Walcz ze zwyrodnieniem stawów!
SeniorWomanNeckPain scaled i000005156994Stawy umożliwiają na swobodny ruch ze względy na połączenie z kośćmi, dzięki chrząstkom stawowym. W ciągu życia dochodzi do ich starzenia. Bez odpowiedniej suplementacji oraz diety bogatej w składniki budulcowe - dbania o prawidłową postawę, bez profilaktyki urazów, czy dbania o prawidłową wagę, choroba ta może dotknąć także osoby przed 40 rokiem życia.


Co może spowodować chorobę zwyrodnieniową, inaczej osteoporozę:
- przebyte urazy
- zbyt duże obciążenia stawowe
- otyłość, nadwaga
- wrodzone nieprawidłowości stawów


Jak rozpoznać objawy?


Pierwszym i niepokojącym sygnałem powinien być ból stawów. Początkowo jest on odczuwalny podczas ruchu z czasem jednak pojawia się nie tylko w dzień, w czasie wykonywania różnych czynności, ale także podczas spoczynku.Zwłaszcza ważnym objawem powinna być poranna sztywność, stawów, która może potrwać nawet 30 minut. Przeszywający ból może dotyczyć stawów: biodrowego, kolanowego, barkowego, łokciowego a także rąk i stóp oraz całego kręgosłupa.


Bardzo ważna jest profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa. Jeśli choroba zaatakuje kręgosłup nie wolno bagatelizować jej sygnałów. Rozwojowi zwyrodnienia towarzyszy wtedy rwa kulszowa, oraz objawy neurologiczne takie jak: zaburzenia świadomości, bóle głowy oraz karku. W takich przypadkach należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
 

bigstockphoto caregiver holding senior s han 4802264Leczenie
 

Po prawidłowym rozpoznaniu przez lekarza, leczenie powinno obejmować farmakoterapię, rehabilitację i edukację chorego w zakresie dbania o stawy na co dzień. Farmakoterapia oznacza przyjmowanie odpowiednich preparatów, które zniwelują rozwój choroby i wspomogą pracę chrząstki stawowej, zmniejszające napięcie, ból i sztywność w obrębie stawu np. a bazie glikokortykosteroidów.

Pomocne w przywracaniu dynamiki stawów oraz chrząstkę stawową są preparaty na bazie kwasu hialuronowego oraz glukozaminy – są one bowiem składnikami budulcowymi chrząstki i płynu stawowego.

 

www.fit.pl