fit.pl mobile logo

Seniorzy

Lata emerytury powinny być czasem poświęconym odkrywaniu nowych zainteresowań, działalności i wyzwań. Tymczasem zbyt wiele osób wpada w stagnację, stając się ofiarami swoich licznych dolegliwości przez co jeszcze bardziej potęguje się niezadowolenie z życia
Jeśli przez te wszystkie lata nie zadbaliśmy o swoje zdrowie to czas zacząć teraz. Można przecież przeżyć jeszcze wiele lat w bardzo dobrym zdrowiu i kondycji. Panuje powszechna opinia, że ludzie po czterdziestce, a już na pewno starsi, nie powinni zbytnio forsować organizmu wysiłkiem fizycznym. Jednak nie jest to prawdą.

Nikt nie wyznaczył granicy wieku decydującej o możliwości uprawiania ćwiczeń. Tę granicę wyznaczają możliwości fizyczne każdego z nas, a także chęć podjęcia aktywności fizycznej. Oczywiście do tego najlepiej aby do systematycznego treningu doszły takie czynniki jak: właściwe odżywianie, kontrola nad stresem, spożywaniem alkoholu oraz unikanie tytoniu. To wszystko sprzyja umysłowemu i fizycznemu zdrowiu.

Ćwiczenia fizyczne stały się „cudownym lekarstwem” w dzisiejszych czasach, powodując zahamowanie i odwrócenie mechanizmów procesu starzenia. Większość ludzi doświadcza wyraźnego obniżenia poziomu sprawności i wydolności, a podejmowana aktywność fizyczna pomoże doprowadzić organizm do lepszego funkcjonowania.

Przyczyną większości dolegliwości odczuwanych już po czterdziestym roku życia  jest zbyt mało ruchu w młodości. A jest to powodem niedostatecznej elastyczności stawów i słabości mięsni, prowadzącej do różnych urazów i przeciążeń. A co się dzieje w organizmach tych którzy już w wieku 20 lat zaniedbali siebie pod względem fizycznym. Mogą odczuwać typowe dla swojego wieku dolegliwości: bóle pleców, reumatyzm a przede wszystkim nadwagę. Degradacja tkanki mięśniowej rozpoczynająca się pod koniec drugiej dekady życia, w wieku starszym staje się szczególnie zauważalna. Skracają się mięśnie, przez co poszczególne ruchy są niepełne a tym samym utrudnione. Dzieje się tak pod wpływem niedostatecznej dawki ruchu przez kolejne lata.

[-------]

Trening siłowy zarówno w wieku dojrzałym jak i wśród młodych systematycznie ćwiczących osób przynosi wiele korzyści. Zwiększa siłę mięśniową, wydolność, wytrzymałość, ułatwia redukcję ciężaru ciała i poziomu tkanki tłuszczowej, łagodzi stany napięcia i depresji. U osób starszych korzyści wynikające z uprawiania ćwiczeń siłowych i aerobowych to zmniejszenie ryzyka osteoporozy, raka jelita grubego i cukrzycy. Poprzez trening siłowy można również zwiększyć gęstość kości, poprawić stosunek dobrego cholesterolu do złego a także zapewnić ulgę przy bólach artretycznych i reumatycznych.

Tak więc bez względu na wiek, nadszedł czas, aby rozwijać i chronić swoje mięśnie. Nie warto jednak załamywać rąk w geście rozpaczy. Rozpoczęcie łagodnego treningu pomoże ujędrnić i  „odmłodzić” ciało i mięśnie.

Aby zapobiec nadwyrężeniom należy rozpocząć treningi od spokojnych ćwiczeń wzmacniających całe ciało. Na początek ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie brzucha pozwolą złagodzić dość częste bóle grzbietu. Jeśli do tego dodamy ćwiczenia aerobowe na którymś ze specjalistycznych przyrządów, będziemy mogli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Doskonałym formą zajęć jest pływanie. Ćwiczenia w wodzie wzmacniają, nie obciążając przy tym stawów.

To, o czym najczęściej mówią osoby systematycznie ćwiczące nazwałabym „radością życia”. Tak właśnie określają stan, w jakim się znajdują pod wpływem ćwiczeń siłowych. Zapewne nie wszyscy będą odczuwać aż takie emocje, ale zapewniam, że naprawdę warto spróbować i lepiej się poczuć.

 Joanna Zapolska
www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl