fit.pl mobile logo

Smacznie i zdrowo - arbuzy

Arbuzy rewelacyjnie smakują zwłaszcza w letnie dni, są również zdrową propozycją przekąski zastępującej słodycze chipsów. Występuje w wielu odmianach arbuzów: czerwone, żółte, mini z pestkami i bez. Walory smakowe a przede wszystkim właściwości zdrowotne sprawiają, że spożywanie arbuza ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszych organizmu.
Antyoksydanty
Arbuz zawiera w sobie niezwykle ważne dla nas antyoksydanty. Do najważniejszych należą likopen i beta karoten. Głównym zadaniem tych substancji jest zdolność do neutralizacji wolnych rodników, które przyczyniają się do utleniania cholesterolu, powodując szybsze odkładanie się go na ściankach żył, co w konsekwencji prowadzi do chorób serca i zawału. Złemu cholesterolowi przeciwdziałają również zawarte w arbuzie witamina C, karotenoidy i potas.

Potas i magnez
Arbuz poza dużą ilością antyoksydantów zwiera również potas i magnez, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Dodatkowo potas ma dobroczynny wpływ na proces oczyszczanie nerek z wielu szkodliwych substancji, usuwa również kwas moczowy z krwi zmniejszając tym samym możliwość uszkodzenia nerek oraz powstawanie kamieni nerkowych. Ponadto potas i magnez, jak również arginina zawarte w arbuzie mają znakomity wpływ na pracę insuliny, jej poziom i działanie na cukier, dzięki czemu diabetycy mogą bez obaw jeść ten owoc. Duża zawartość wody w arbuzie sprzyja aktywniej pracy nerek, dzięki czemu są one regularnie oczyszczane. Woda, która stanowi aż 99 procent składu arbuza ma też duże znaczenie w redukowaniu pragnienia, jak również w obniżaniu temperatury ciała.

Pestki
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości pestek arbuza, które znacząca większość z nas wyrzuca. Gorzkie w smaku pestki są źródłem wielu substancji i mikroelementów pozytywnie wypływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a ostatnie badania naukowców dowodzą, że zawarte w pestkach arbuza witaminy i minerały mają znaczący wpływ na proces leczenie bardzo poważnych i groźnych dla życia ludzkiego chorób. Pestki arbuza w świetle dotychczasowych badań pomagają w leczeniu takich schorzeń jak: infekcje grzybicze, bakteryjne oraz choroby skóry, układu pokarmowego i oddechowego a regularne spożycie pestek arbuza może przyczynić się do wyleczenia wrzodów żołądka. To co jest istotne w przypadku spożywania pestek, ich jedzenie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Do prozdrowotnych właściwości pestek arbuza należy działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo nasiona arbuza pomagają w rozwiązaniu problemu z zaparciami. Kolejną zaletą tych niepozornych nasionek jest tłuszcz, dzięki któremu zwiększa się przyswajalność likopenu, a którego w składzie arbuza jest znacząca ilość. Pestki arbuza to również źródło wielu niezbędnych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów takich jak magnez, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Jedyną wadą, o której należy pamiętać spożywając nasionka arbuza jest ich kaloryczność,100 g. zawiera ponad 500 kcal.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl