fit.pl mobile logo

Sposób żywienia w pierwszych latach życia wpływa na przyszłe zdrowie

Z badań opublikowanych w najnowszym raporcie UNICEF „Równe szanse dla dzieci. Nierówność w zakresie warunków i jakości życia dzieci w krajach bogatych” wynika, że stan zdrowia młodzieży1 z różnych krajów znacznie się różni – średnia luka zdrowotna wynosi 29% dla 35 objętych badaniem państw Unii Europejskiej oraz OECD2. 


Wyniki raportu potwierdzają, że edukacja zarówno dorosłych, jak i dzieci na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia i zrównoważonej diety powinna być w Polsce priorytetem. Od sposobu żywienia w początkowym okresie życia, czyli już od momentu poczęcia przez pierwsze lata, zależy bowiem przyszłe zdrowie i jakość życia.

Raport UNICEF zawiera omówienie kwestii nierówności w zakresie jakości i warunków życia dzieci w 41 krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Doświadczenia z dzieciństwa, w tym sposób żywienia w pierwszych latach życia, mają ogromny wpływ nie tylko na obecne życie dzieci, ale także na ich przyszłe zdrowie, szanse i możliwości. Jak wynika z raportu, największe względne luki zdrowotne u młodzieży odnotowano w Izraelu (38,9 procent), Turcji (34,5 procent) oraz Polsce (34,1 procent). W większości analizowanych krajów dzieci pochodzące z mniej zamożnych domów prezentują gorsze wyniki zdrowotne1.

Wiele dolegliwości zdrowotnych i chorób ma swoje podłoże w diecie – są to tzw. choroby dietozależne. Prawidłowe nawyki żywieniowe, kształtowane już w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym, programują przyszłe zdrowie człowieka oraz jakość jego życia. Zbilansowany sposób żywienia najmłodszych w żłobkach oraz przedszkolach przyczynia się do zdrowych wyborów żywieniowych na dalszym etapie życia – w okresie dojrzewania oraz w życiu dorosłym, a tym samym minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób, takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca typu II, itp.

Jak podkreśla Dorota Sokół, edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”: 30% przedszkolaków z nadmiarem masy ciała staje się otyłymi dorosłymi, a podobny los spotyka już 80% nastolatków. Jak pomóc otyłemu dziecku? Na początku najlepiej przeanalizować, co i w jakich ilościach dziecko konsumuje. Zarówno najmłodsi, jak i przeważająca część dorosłych w naszej populacji winna bowiem jeść około 4-5 posiłków – wliczamy tu również przekąski. W przypadku dzieci nie stosujemy diet odchudzających, wprowadzamy regularne posiłki, a jadłospis wypełniamy wartościowymi posiłkami, wykluczając wysokokaloryczne jedzenie. Ważne jest również ustalenie pór spożywania posiłków – najlepiej 5 posiłków co 3 godziny. Rezygnujemy ze słodyczy wysokoprzetworzonych (ciastka, cukierki, żelki, drożdżówki, czekoladowe smarowidła do kanapek, słodzone płatki śniadaniowe, itd.) na rzecz przekąsek (te podajemy np. na 2. śniadanie bądź podwieczorek) przygotowywanych samodzielnie na bazie owoców, zbóż, nabiału.

Dieta dziecka uczęszczającego do żłobka oraz w wieku przedszkolnym powinna być zbilansowana pod względem energii i ważnych składników pokarmowych. Zgodnie z Modelowym talerzykiem żywieniowym opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka dla dzieci w wieku 1-3 lata dzienny jadłospis małego dziecka powinien składać się z 5 porcji warzyw, 4 owoców, 1-2 porcji tłuszczów, a także 5 porcji produktów zbożowych, 4-5 porcji produktów białkowych (3 porcje produktów mlecznych, 1-2 mięsnych, a także jaja lub ryby). Z diety dziecka powinny zostać wykluczone monosacharydy, czyli cukry proste. Duża ilość jednego z cukrów – fruktozy znajduje się w sokach z owoców, stąd też ich nadmiar w diecie dziecka nie jest wskazany. Do zaspokajania pragnienia powinna służyć woda. Przyzwyczajenie dziecka do wody już w pierwszych miesiącach życia jest bardzo istotnym krokiem w profilaktyce otyłości. Nie powinno się także dosładzać ani dosalać potraw dla najmłodszych – smak najlepiej podkreślą zioła.

Wykształcone u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe skutkują świadomymi wyborami żywieniowymi w przyszłości. Stałym elementem planu dnia dzieci powinna być także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia fizyczne, które zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinny być wykonywane przez co najmniej 60 minut dziennie, są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Mimo powszechnie dostępnej wiedzy na temat prawidłowego żywienia najmłodszych i benefitów aktywności fizycznej, raport UNICEF pokazuje, że w obszarze zdrowia oraz zadowolenia z życia Polska plasuje się dopiero na 33 miejscu (z 35). Ponadto Polska odnotowała najwyższy ze wszystkich analizowanych krajów wzrost nierówności w zdrowiu. 15-letnie dziewczynki gorzej oceniają stan swojego zdrowia niż chłopcy. Jest to alarmujące przede wszystkim z tego względu, że wiek dorastania jest czasem kształtowania się zdrowia dorosłego człowieka, dlatego różnice te często pozostają również w okresie dorosłości.

Fakt istnienia w wielu krajach tak dużych luk względnych w zakresie zdrowia dzieci i młodzieży jest niepokojący. Promowanie, a także wsparcie prawidłowego żywienia oraz zdrowego stylu życia już na wczesnych etapach życia, w tym w żłobkach i przedszkolach, najprawdopodobniej przyniesie zarówno krótko-, jak i długoterminowe korzyści dla społeczeństwa. W trosce o jakość życia najmłodszych w Polsce powstało wiele inicjatyw edukujących na temat wpływu żywienia na zdrowie. Jedną z nich jest program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” skierowany do pracowników żłobków oraz przedszkoli, rodziców i dzieci. Spotkania i warsztaty z edukatorami żywieniowymi zwiększają świadomość potrzeb żywieniowych najmłodszych. W placówkach należących do programu promowanie zrównoważonej diety, a także kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych mają kluczowe znaczenie.

W opracowaniu danych prezentowanych w raporcie UNICEF brał m.in. udział jeden z Partnerów programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl