Kilka słów o tym, jak pielęgnować włosy osłabione piekącym słońcem i kąpielami w morzu.
fit.pl
2006-07-25 00:00
Udostępnij
Chroń włosy latem
piel%20wlosowPiekące słońce oraz kąpiele w morzu niestety nie służą naszym włosom. Zaczynają blaknąć, szarzeją, tracą sprężystość i stają się łamliwe. Aby mogły przetrwać nasze letnie szaleństwa, zadbajmy o nie jeszcze przed wyjazdem, a podczas urlopu chrońmy je i troskliwie pielęgnujmy.
Nasze włosy nie lubią ani morskiej wody, ani słońca. Szkodzi im sól, zwłaszcza jeśli zaraz po kąpieli porządnie nie spłuczemy głowy pod prysznicem. Sól osiada wtedy na włosach, obciąża je i dodatkowo wysusza. Nic dziwnego, że przestają się układać i stają się brzydkie. Zatem nim wybierzesz się na urlop, odpowiednio zadbaj o swoje włosy, a w jego trakcie też o nich nie zapominaj.

Przed wyjazdem koniecznie idź do fryzjera, zeby obciąć włosy lub chociażby podciąć rozdwojone końcówki. To wzmocni twoje włosy i sprawi, że będą się lepiej układać.

Jak dbać o włosy latem ?
  • Zaraz po kąpieli w morzu spłucz włosy pod bieżącą wodą, nawet jeśli za chwilę znów wejdziesz do wody. Musisz pamiętać, że podczas letniej kąpieli w morskiej wodzie na włosach osadzają się drobinki soli czy chloru, które są dla nas szczególnie nieprzyjazne. Nie tylko działają wysuszająco, ale również sprawiają, że włosy stają się porowate i matowe, a dodatkowo, gdy są farbowane, ich kolor wypłukuje się znacznie szybciej. Jeśli na plaży nie ma natrysku, polej je wodą mineralną i lekko wysusz ręcznikiem.
  • Unikaj suszenia włosów na słońcu - najlepiej schowaj się gdzieś w cieniu.  Zanim rozczeszesz pasma, poczekaj, aż trochę przeschną. Zapomnij o suszarce. Nasze włosy i tak są już narażone na wysuszanie przez słońce, więc nie ma potrzeby, by dodatkowo serwować im codziennie strumień bardzo gorącego powietrza. Zamiast modelować je suszarką użyj odpowiedniego kosmetyku do stylizacji włosów, dzięki któremu wyczarujesz prostą, wakacyjną fryzurę bez zbędnego ich osłabiania.
  • Jedną z głównych przyczyn uszkodzenia włosów są tzw. czynniki mechaniczne, czyli m.in. używanie spinek i klamer, czy tez szarpanie włosów podczas czesania i splatania warkoczy. Dlatego nie wykręcaj  włosów, by wycisnąć resztki suche%20wkaywody - mokre są bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
  • Zaraz po przyjściu z plaży umyj głowę łagodnym, nawilżającym szamponem  do codziennego stosowania. Najważniejsze aby zawierał filtr UV, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ceramidy zawarte w szamponie dodatkowo  uzupełnią budulce cementu międzykomórkowego w korze osłabionego włosa a prowitamina B5 wzmocni nasze włosy i pomoże im się zregenerować.
  • Po umyciu włosów, na lekko podsuszone kosmyki nałóż balsam lub odżywkę. Dokładnie wetrzyj ją zwłaszcza w końcówki, bo sól powoduje ich rozdwajanie się i kruszenie.
  • Jeśli masz podrażnioną skórę głowy, stosuj łagodzącą odżywkę z miętą lub olejkami roślinnymi.
  • Dwa razy w tygodniu, po umyciu głowy, nałóż intensywnie regenerującą maseczkę. Pamiętaj, żeby dokładnie ją spłukać. Pozostawiona na włosach, będzie je dodatkowo obciążać, a poza tym włosy szybciej się przetłuszczą.

Nawet jeśli będziesz stosować się do powyższych wskazówek, twoje włosy, narażone na długotrwałe promieniowanie i słoną wodę, w jakimś stopniu na tym ucierpią. Dlatego zaraz po powrocie z urlopu zafunduj im odpowiednie odżywianie. Doskonała do tego bedzie domowa maseczka z naturalnych składników. Nakładaj ją raz w tygodniu na świeżo umyte, wilgotne włosy. Po rozprowadzeniu maski na pasmach, warto nałożyć czepek foliowy i owinąć głowę ręcznikiem. Po 30 minutach zmyj kompres delikatnym szamponem.

Składniki:
  • jajko
  • sok z cytryny
  • oliwa z oliwek

Do miseczki wbij jajko i wlej 3 łyżki oliwy z oliwek (może być też olejek rycynowy). Następnie wciśnij do tego sok z połówki cytryny i wszystko dokładnie wymieszaj, aż powstanie gęsta, jednolita masa.


www.fit.pl