Jak dbać o długotrwały związek i unikać kryzysów? Aneta Krakowińska, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED, wskazuje cztery kluczowe elementy.
Aleksandra Załęska
2024-02-12 10:48
Udostępnij
4 porady na udany związek
  1. SAMOŚWIADOMOŚĆ - Dojrzałość emocjonalna jest kluczem do zdrowych relacji romantycznych. Udany związek opiera się na wzajemnym dopasowaniu i harmonii w sferze emocjonalnej, seksualnej i intelektualnej. Intymność, zaangażowanie i namiętność są trzema głównymi elementami miłości. Partnerzy powinni być otwarci na potrzeby drugiej osoby, prowadzić szczere rozmowy, aktywnie słuchać i akceptować siebie nawzajem. Trudne sytuacje wymagają gotowości do pracy nad związkiem i umiejętności przepraszania.

  2. CZUJNOŚĆ - Kryzys w związku może być szansą na jego rozwój. Problemy komunikacyjne, seksualne, podział obowiązków czy brak zainteresowania mogą być sygnałem potrzeby zmiany. Niezbędne jest reagowanie na problemy, aby uniknąć eskalacji konfliktu.

  3. UWAŻNOŚĆ na czerwone flagi - Ostrzegają one przed toksycznymi zachowaniami partnera, takimi jak brak poczucia bezpieczeństwa, kontrolowanie, nadopiekuńczość czy agresja. Świadomość tych sygnałów może być początkiem działań naprawczych lub decyzji o rozstaniu.

  4. OTWARTOŚĆ na terapię - Gdy w związku pojawiają się problemy, warto zastanowić się nad terapią par lub indywidualną. Ważne jest, aby obie strony były otwarte na pracę nad związkiem i gotowe do zmian. Terapia może pomóc zrozumieć wzajemne emocje i zachowania oraz nauczyć rozwiązywać konflikty w zdrowszy sposób.

Dbałość o te cztery elementy może przyczynić się do budowy trwałego i satysfakcjonującego związku.