Witamina K - związek o dwóch twarzach

Są witaminy, których działanie jest wszystkim znane i nie budzą żadnych wątpliwości czy kontrowersji. Natomiast gdy witaminy mają swoje „warianty”, często dochodzi do pomyłek i nieporozumień, bo ich działanie zostaje wrzucone do jednego „worka”. I tym sposobem witamina K uznawana jest za sposób na krzepnięcie krwi. A to tylko część prawdy.
2023-01-13 00:00
Udostępnij
Witamina K - związek o dwóch twarzach

Dlaczego o dwóch twarzach? Ponieważ witamina K to przede wszystkim dwie witaminy pochodzenia naturalnego: 

- witamina K1 (filochinon / fitomenadion),

- witamina K2 (menachinon / menaquinone),

które mają zgoła inne właściwości i nie można ich traktować jako tożsame!

Są też pochodne syntetyczne, ale niniejszy artykuł skupi się na dwóch głównych, naturalnych związkach: witaminie K1 i witaminie K2.

Witamina K1 na krzepliwość krwi

Znana jest przede wszystkim ze swojego wpływu na krzepliwość krwi. Witamina K1 jest aktywatorem białek w wątrobie - syntetyzuje protrombinę i prokonwertynę stanowiące czynniki krzepnięcia krwi. Niedobór tej witaminy powoduje zaburzenia tego procesu, łatwiej dochodzi do krwotoków (wewnętrznych i zewnętrznych) i wydłuża czas gojenia się ran. 

Dwie wersje witaminy K2 ważne dla ludzkiego zdrowia

K2-MK4 oraz K2-MK7 to dwa warianty witaminy K2, które są bardzo istotne dla zdrowia ludzkiego. Różnią się:

  1. a) źródłem pochodzenia: K2-MK4 znajduje się w mięsie, żółtku i maśle; K2-MK7 do powstania potrzebuje udziału bakterii – popularnym źródłem tej formy witaminy K2 jest natto – fermentowana soja,
  2. b) półokresem trwania: K2-MK4 rozkłada się bardzo szybko, więc utrzymanie odpowiedniej ilości wymaga kilkukrotnego dawkowania w ciągu dnia; K2-MK7 jest stabilniejsza i trwalsza - działanie w organizmie utrzymuje się dłużej, dlatego wystarczy przyjmować ją np. 1 dziennie.

Doskonałą informacją dla wszystkich powinien być fakt, że przyjmowanie witaminy K2 jest całkowicie bezpiecznie, ponieważ nie wykazuje właściwości toksycznych! Witamina K występuje w różnych kombinacjach: https://zdrowersi.pl/suplementy-witamina-k-204

 Witamina K2  i jej  znaczenie dla kości i zębów.

Witamina K2, wapń i witamina D3 to wielkie trio zdrowych kości i układu krwionośnego: witamina D3 ułatwia wchłanianie wapnia, natomiast witamina K2 umożliwia dostarczenie go do właściwego miejsca – do zębów i kości. Gdy brakuje K2, wapń osadza się na ścianach naczyń krwionośnych, by z czasem doprowadzić do ich zwapnienia...

Witamina K2 aktywuje osteokalcynę, która odpowiada za wbudowywanie wapnia w kości. Jakie to ma dla nas znaczenie? Wapń zostaje umieszczony tam, gdzie powinien – nie odkłada się w naczyniach krwionośnych, nie powoduje już ich zwapnienia, tylko spełnia skutecznie swoje funkcje – wzmacnia kości i zęby.  Menachinon posiada jeszcze jedną niesłychanie ważną rolę. Aktywuje białko MGP, które oczyszcza tętnice z zalegającego już w nich wapnia. 

Dlatego należy pamiętać, że w przypadku przyjmowania preparatów z wapniem lub witaminą D3, NIEZBĘDNE jest równoczesne stosowanie witaminy K2!

Witamina K2, wapń i witamina D3 to konieczne związki służące zapobieganiu osteoporozie. Tylko obecność całej trójki daje pewność, że kości zachowają nie tylko odpowiednią gęstość (twardość), ale również elastyczność!  

Więcej o ogromnym znaczeniu witaminy D3 przeczytasz tutaj: https://zdrowersi.pl/blog/news/suplementacja-witamina-d-bez-niej-ani-rusz

Witamina K2 a choroby serca

Krótko i na temat: wysokie spożycie menochinonów, zwłaszcza MK-7, może chronić przed chorobami niedokrwiennymi serca! Zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i śmierć z tego powodu. Odpowiedni poziom witaminy K2 w organizmie zmniejsza ryzyko chorób serca. I mniejszy jej poziom, tym ryzyko schorzeń większe.

Witamina K2 pomaga przy cukrzycy

Osoby chorujące na cukrzycę mogą sprawdzić na sobie wyniki badań przeprowadzonych  już w 2000 roku: tygodniowa kuracja witaminą K2 redukuje poziom insuliny po posiłku o połowę… 

Witamina K2 na Alzheimera!

Badania naukowe dowodzą, że witamina K2 zarządza cząsteczkami wapnia znajdującego się w mózgu. Kolejne fakty są takie, że u osób chorujących na Alzheimera stwierdza się:

- obecność białka E4 apoliopoproteiny, a to determinuje również obecność osteokalcyny w mózgu (nie tylko w kościach!),

- niewłaściwe wykorzystanie insuliny przez komórki mózgowe, 

- bardzo niski poziom witaminy K2.

Zadbanie o wysoki poziom witaminy K2 gwarantuje aktywację osteokalcyny, która z kolei prawidłowo zajmie się wapniem, dzięki czemu uniknie się zaburzeń w regulacji tych związków. Ponadto K2 zadba również o odpowiednie uwrażliwienie komórek mózgowych na insulinę.  Nie dopuszcza do powstawania wolnych rodników w obszarze mózgu. Wszystko wskazuje na to, że witamina K2 jest w stanie wyciszyć, zahamować lub nawet nie dopuścić do rozwoju objawów choroby! 

Inne właściwości witaminy K2

Witamina K2 wykazuje wiele innych właściwości prozdrowotnych! Do potwierdzonych klinicznie należą jeszcze: zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych,  przyczynia się do ochrony nerwów (wpływa na właściwy proces tworzenia się warstwy ochronnej – mieliny), zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej…

Widać ogromne różnice we wpływie witaminy K1 i K2 na organizm. Zdecydowanie ta druga wykazuje działanie ogólnoustrojowe. 

Źródła:

  1. Praca zbiorowa, A high menaquinone intake reduces the incidence of coronary heart disease, (w:) „Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases”, 2008, XX, 1-7, dostęp online: http://www.scicompdf.se/osteolis/gast_2008.pdf, 27.12.2022.
  1. Praca zbiorowa, Intake of fermented soybean (natto) increases circulating vitamin K2 (menaquinone-7) and y-carboxylated osteocalcin concentration in normal individuals, (w:) „Journal of Bone and Mineral Metabolism”, 2000, Vol. 18, s. 216–222, dostęp online: https://link.springer.com/article/10.1007/s007740070023,  27.12.2022.
  1. Praca zbiorowa, Possible effects of one week vitamin K (menaquinone-4) tablets intake on glucose tolerance in healthy young male volunteers with different descarboxy prothrombin levels,„Clinical Nutrition”, 2000, 19(4), 259-263, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10952797/, 30.12.2022.
  1. Allison AC. The  possible role of vitamin K deficiency in the pathogenesis of Alzheimer’s disease and augmenting the brain damage associated with cardiovascular disease, Medical Hypotheses (2001) 57(2), 151–155, dostęp online: https://tahomaclinic.com/Private/Articles2/VitaminK/Allison%202001%20-%20%20vitamin%20K%20deficiency%20in%20the%20pathogenesis%20of%20Alzheimers%20disease.pdf, 2.01.2023.