6 ciekawych sposóbów na.... unikanie zmarszczek!

Zmarszczki – zmora każdej kobiety. Co prawda w dobie medycyny estetycznej, zabiegi polegające na pozbyciu się zmarszczek dają spektakularne efekty, to jednak używanie w tym celu igieł i innych chemikaliów odstrasza zwolenników naturalnego i zdrowego stylu życia  
fit.pl
2015-01-21 00:00
Udostępnij
6 ciekawych sposóbów na.... unikanie zmarszczek!

Do walki ze zmarszczkami mamy też całą armię kosmetyków, która z roku na rok coraz lepiej radzi sobie z zatrzymywaniem efektów starzenia. Tak jak musimy zachować ostrożność w doborze kosmetyków, tak nie powinnimy zdawać się tylko i wyłącznie na ich działanie.

Co nam pomoże w walce ze zmarszczkami? Oto kilka ciekawostek:

1. ŚPIJ NA PLECACH
Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) ostrzegła, że spanie w niektórych pozycjach, prowadzi do powstawania tzw. „sleep lines”, czyli zmarszczek, które nie znikają rano po obudzeniu, a zostawiają trwały ślad naszego sposobu spania. I tak – spanie na boku zwiększa ryzyko powstawania zmarszczek na policzkach i brodzie, a spanie twarzą w dół sprzyja zmarszczkom na czole. Z tego względu eksperci polecają spanie na plecach!

2. DIETA BOGATA W KWASY OMEGA-3
Łosoś, to doskonałe źródło protein i kwasów omega-3, co ma ogromne znaczenie dla skóry. Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe pomaga zachować młodzieńczy wygląd i zredukować zmarszczki.

3. UŻYWAJ OKULARÓW
Niedowidzisz? Absolutnie nie mruż oczu, używaj okularów! Powtarzające się ruchy oczu, jakie powstają przy chronicznym mrużeniu, prowadzą do powstawania zmarszczek. Dlatego noś okulary jeżeli masz wadę wzroku, a także miej pod ręką okulary przeciwsłoneczne w bezchmurne dni.

4. POLUB KAKAO
W badaniu opublikowanym w 2006 roku w Journal of Nutrition stwierdzono, że kakao zawiera wysoki poziom epikatechin i katechin – dwóch składników, które chronią skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez słońce i poprawiają nawilżenie i cyrkulację skóry.

5. DELIKATNIE MYJ TWARZ
Myjąc twarz, używajmy do tego specjalnych preparatów. Dermatolodzy z Uniwersytetu Maryland Medical Center uważają, że woda pozbawia skórę twarzy naturalnych olejów i wilgoci, które chronią ją przed zmarszczkami. Z tego względu lepiej myć twarz przeznaczonymi do tego celu preparatami i raczej obchodzić się z nią, delikatnie..

6. WITAMINA C
Badania na Uniwersytecie Tulane dowiodły, że witamina C zwiększa produkcję kolagenu, chroni przed uszkodzeniami promieniami UVA i UVB i poprawia stany zapalne skóry. Jak twierdzą naukowcy kluczem do minimalizacji zmarszczek może być jednak rodzaj używanej witaminy C. Na dzień dzisiejszy wszelkie badania wskazują, że kwas L-askorbinowy najsilniej walczy ze zmarszczkami.

Przede wszystkim jednak pamiętaj o złotych zasadach antyzmarszczkowych: unikaj słońca, rzuć palenie, nawilżaj skórę od wewnątrz i z zewnątrz. Przy odrobinie wysiłku (polecamy artykuł: Bądź zawsze piękna – cztery zasady) uda ci się zachować młody wygląd na dłużej.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl