Wakacyjny nastrój, dobra muzyka, taniec wraz z grupą przyjaciół to gwarancja dobrej zabawy. Jeśli do tego dodamy możliwość wysmuklenia sylwetki, wzmocnienia kondycji i poprawę nastroju otrzymamy przepis na najlepszy trening – Zumbę
fit.pl
2011-09-19 00:00
Udostępnij
Baw się i chudnij
Nie trzeba spędzić wakacji w Hiszpanii czy Ameryce Łacińskiej, żeby poczuć klimat tańca latino. Wystarczy przyjść na zajęcia Zumby, aby rozkołysać ciało w gorących rytmach latynoamerykańskich. Połączenie tańca i aerobiku przyciąga coraz więcej osób, które chcą się bawić przy jednoczesnym spalaniu zbędnych kilogramów.

zumbaCudowne dziecko Kolumbijczyka    
                                                             
Zumba narodziła się w Kolumbii w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Jej pomysłodawcą był kolumbijski instruktor fitnessu Alberto „Beto” Perez, który pewnego razu zapomniał zabrać na zajęcia płyty z nagraną muzyką do ćwiczeń. Instruktor musiał improwizować do ulubionych utworów latynoamerykańskich, dodając do standardowych ćwiczeń parę obrotów i podstawowych kroków salsy, co wywołało duży entuzjazm grupy. W ten sposób powstał nowy cykl zajęć nazwanych początkowo Rumbacise. Z czasem zajęcia stały się hitem i podbiły całą Amerykę Łacińską. Obecnie Zumba ma wiernych fanów już w 75 krajach na całym świecie. A modzie na fuzję aerobiku z tańcami latynoskimi uległy nawet znane postacie show-biznesu, takie jak: Madonna, Shakira czy Victoria Beckham.

Zumba bez zahamowań

Taniec stał się na przełomie ostatnich lat najpopularniejszą formą aktywności fizycznej. Nie wszyscy jednak mają odwagę chodzić na salsę, czy inne taneczne zajęcia. Obecność luster, profesjonalnych tancerzy, których biodra bez skrępowania poddają się brzmieniom muzyki oraz dużej ilości osób nie odstających poziomem od prowadzących, może zniechęcić niejednego śmiałka. – Zumba jest tańcem dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. Zajęcia zapewniają dobrą zabawę zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom. Największym atutem Zumby jest jej prostota – mówi Agata Bednarek, manager jednego z fitness klubów w Poznaniu. – Łatwo zapamiętać kroki, dzięki czemu nawet bez znajomości tańca można dobrze się bawić, a zarazem chudnąć – dodaje A. Bednarek. Podstawą Zumby jest aerobik, który został wzbogacony rytmami latynoamerykańskimi. Jest to alternatywa dla osób lubiących intensywne ćwiczenia przy muzyce, dla których sam aerobik jest zbyt monotonny.

[-------]
Duże spalanie

Zumba to dynamiczne połączenie różnych stylów tanecznych, takich jak: salsa, cumbia, merengue, reggaeton, flamenco, rumba, cha-cha, samba, twist czy bollywoodzki taniec brzucha. - Zumba łączy elementy treningu cardio z ciekawą kombinacją kroków tanecznych oraz treningiem wytrzymałościowym. Taka forma ćwiczeń kształtuje sylwetkę oraz rzeźbi nasze pośladki, brzuchy, nogi oraz ramiona – mówi Ania Jardanowska, instruktorka Zumby i aerobiku – Podczas godzinnych zajęć Zumby spalimy nawet 600 kalorii – dodaje prowadząca zajęć. Zgubione kilogramy to nie jedyny czynnik wpływający na ogromną popularność Zumby. Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawia się również kondycja i metabolizm organizmu, co w efekcie zwiększa efektywność treningu – Zumba łączy przyjemne z pożytecznym, dlatego nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To dobry sposób na wyrzucenie negatywnych emocji i stresu po całym tygodniu pracy – mówi A. Jardanowska.

Zumba wkraczając na sale treningowe rozpoczęła rewolucję w klubach fitness, które od razu dołączyły ją do harmonogramu zajęć. Połączenie treningu cardio z dobrą zabawą przy gorących rytmach latynoamerykańskich jest receptą dla wszystkich osób pragnących przedłużyć wakacyjny nastrój i chcących utrzymać „lżejszą” sylwetkę.

www.wellness.fit.pl