Ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność mózgu

Lepsza kondycja umysłowa dzięki treningom na siłowni? To całkiem możliwe. Jak donoszą nowe badania naukowe , ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także,mogą wzmacniać zdolności umysłowe. Oczywiście mówimy tutaj o regularnym wysiłku fizycznym  
fit.pl
2012-03-13 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność mózgu
Zespół naukowców z Uniwersytetu South Carolina odkrył, że regularny umiarkowany wysiłek fizyczny to zastrzyk energii także dla komórek w mózgu. Dr Mark Davis twierdzi, że wytwarzana poprzez ćwiczenia fizyczne energia pomaga mózgowi pracować szybciej i bardziej wydajnie. Dzięki temu mózg dłużej zachowuje sprawność. Zmniejszenie zmęczenia umysłowego i wyostrzenie myślenia jakie występuje pomiędzy treningami czy ćwiczeniami może być szczególnie korzystne dla osób zagrożonych np. chorobą Alzheimera.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie myszy – połowa z nich została poddana treningowi fizycznemu (pół godziny ćwiczeń dziennie na małej bieżni), a pozostała część myszy siedziała w klatkach. Po ośmiu tygodniach myszy poddane treningowi mogły ćwiczyć przez 126 minut zanim były zmęczone, a „siedzące” myszy – jedynie przez 74 minuty. Próbki tkanek wykazały, że myszy aktywne fizycznie miały także bardziej rozwinięte mitochondria w mózgu, pojawiły się także nowe mitochondria a także zwiększyła się sygnalizacja pomiędzy komórkami mózgu. Naukowcy twierdzą, że takich samych rezulatów można się spodziewać w przypadku ludzi.

Badanie zostało opublikowane w The Journal of Applied Physiology.

Źródło: dailymail.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl