fit.pl mobile logo

Czy polscy seniorzy są aktywni?

Polscy seniorzy są mało aktywni fizycznie, rzadko uprawiają sport. Pokazują to badanie PolSenior2. Z okazji Światowego Dnia Seniora przypadającego na 14 listopada, warto przypomnieć nie tylko osobom w wieku 60 plus, że jednym z najlepszych leków na starość jest ruch - skutecznie chroni przed niepełnosprawnością. Uwaga! Spacer to też zalecana aktywność fizyczna, najlepiej codzienny i intensywny.

Starzenie się to nieunikniony proces życiowy, który wiąże się z różnymi zmianami w organizmie. Jednak wiele badań naukowych potwierdza, że aktywność fizyczna i umysłowa może znacznie poprawić jakość życia osób starszych. Aktywność w starszym wieku nie tylko pomaga w utrzymaniu sprawności fizycznej, ale także wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne, społeczne i emocjonalne.

Korzyści aktywności fizycznej dla osób starszych:

Poprawa Sprawności Fizycznej: Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu elastyczności mięśni, kości i stawów, co jest szczególnie istotne w późniejszych latach życia. Ćwiczenia aerobowe, takie jak spacer, pływanie czy jazda na rowerze, poprawiają kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Zapobieganie chorobom: Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób, takich jak choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca i osteoporoza. Regularne ćwiczenia wpływają również korzystnie na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Utrzymanie zdrowia psychicznego: Aktywność fizyczna jest związana z poprawą zdolności poznawczych, zapobieganiem depresji i redukowaniem stresu. Regularne ćwiczenia stymulują produkcję endorfin, hormonów szczęścia, co przekłada się na lepsze samopoczucie.

Aktywność umysłowa:

Gry i zagadki: Regularne rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy gry planszowe pomaga utrzymać aktywność umysłową. To doskonały sposób na zachowanie funkcji poznawczych, ćwiczenie pamięci i utrzymanie zdolności logicznego myślenia.

Nauka nowych umiejętności: Nauka nowych rzeczy, takich jak nauka języka obcego, gry na instrumencie muzycznym czy malowanie, może dostarczyć nie tylko satysfakcji z osiągnięcia celu, ale również stymulować mózg i poprawiać zdolności poznawcze.

Społeczna aktywność:

Kluby Seniora: Aktywność społeczna odgrywa kluczową rolę w życiu osób starszych. Kluby seniora, grupy rekreacyjne i warsztaty są doskonałym miejscem do nawiązywania nowych znajomości, dzielenia się doświadczeniami i utrzymania aktywnego stylu życia.

Wolontariat: Angażowanie się w działalność wolontariacką to nie tylko szansa na pomoc innym, ale także sposób na poczucie spełnienia i ważności. Działań takich można szukać w lokalnych organizacjach, szpitalach czy domach opieki.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy umysłowej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Indywidualne zdolności i ograniczenia muszą być uwzględnione, aby uniknąć kontuzji i zapewnić bezpieczeństwo.
Aktywność w starszym wieku to klucz do zdrowia, dobrej kondycji fizycznej i psychicznego dobrostanu. Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, grę w szachy czy naukę tańca, istnieje wiele różnych form aktywności, które można dostosować do indywidualnych preferencji i możliwości. Wprowadzenie regularnej aktywności do codziennego życia osób starszych może przynieść nie tylko korzyści zdrowotne, ale także pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl