To jak prezentuje się nasz sylwetka zależy od spełnienia kilku podstawowych warunków. Są to między innymi odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Podpowiadamy co należy robić aby poprawić wygląd swojej sylwetki.
2021-11-03 00:00
Udostępnij
Jak dbać o sylwetkę?

Prawidłowa dieta

Odpowiedni jadłospis jest niezbędną bronią w walce o upragnioną, zdrową sylwetkę. Dieta nie musi wiązać się z rygorystycznymi restrykcjami wobec samego siebie. Czasem wystarczy po prostu ograniczyć spożywanie niektórych produktów i podjadanie między posiłkami. Ważne żeby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość protein, których źródłem mogą być chude mięso, ryby, twarożki lub też jogurty. Dla osób aktywnych fizycznie polecane jest białko dla sportowców, ponieważ w ich wypadku należy spożywać większą ilość tego składnika odżywczego. Wspomniane wcześniej ryby są też doskonałym źródłem wartościowych tłuszczów nienasyconych, które chronią organizm przed chorobami i ułatwiają przyswajanie witamin. Innym dostarczycielem kwasów tłuszczowych są np. oleje roślinne i orzechy. Kolejną kwestią są węglowodany, ale nie w postaci cukrów prostych! By zapewnić sobie odpowiednia ilość tego składnika odżywczego warto wprowadzić do swojego jadłospisu kasze, pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryż. Nie można też zapominać o jedzeniu warzyw i owoców, które dostarczają nam niezbędnych witamin i składników mineralnych. Doskonałym pomysłem będzie zamiana niezdrowej przekąski na np. jabłko, banana lub marchewkę.

Ruch to zdrowie

Odpowiednie odżywianie to nie wszystko, nie da się osiągnąć wymarzonej sylwetki bez odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Ważne jest aby ćwiczyć regularnie i nie zmuszać się do tego. Należy zdecydować się na ćwiczenia, które sprawiają na radość, a nie na takie, do których musimy się zmuszać. Dla jednych dobrym wyborem okazują się: pływanie, jazda na rowerze, joga i bieganie, a inni będą preferować ćwiczenia z obciążeniami, grę w tenisa, zajęcia taneczne lub fitness. Ważne żeby wybrany sport uprawiać systematycznie, ale także nie przeciążać zanadto swojego organizmu, stosując się do tych zasad nie trudno o widoczne efekty. Należy pamiętać, że osoby ćwiczące powinny dostarczać swoim organizmom więcej składników odżywczych mogą to być na przykład białko dla sportowców i inne suplementy.

Dobre samopoczucie

Nie łatwo jest osiągnąć upragnioną sylwetkę będąc w ciągłym stresie i żałując sobie drobnych przyjemności. Warto zauważyć, że duża ilość nerwów wywołuje złudne poczucie głodu, co skłania nas do podjadania pomiędzy posiłkami i każe jeść więcej niż musimy. Dobre samopoczucie zdecydowanie ułatwia walkę o wymarzoną figurę. Wspomniana duża ilość ruchu jest w tym bardzo pomocna, istnieją też jednak inne sposoby na pogodę ducha. Ważne jest aby pomyśleć o sobie, nie tylko o innych i zadbać o swoje potrzeby, sprawiać sobie drobne prezenty np. w postaci kosmetyków lub nowych ozdób do salonu. Nie można też zapominać o chwilach na odpoczynek i relaks,nie trzeba znajdować się w ciągłym biegu. Warto czasem wyjść na spacer, pooddychać świeżym powietrzem lub usiąść na fotelu pod kocem i zagłębić się w interesującą lekturę.