Coraz więcej osób w Polsce i na świecie boryka się z problemem nadwagi, która przez brak ruchu, niezdrowe odżywianie i pracę przy biurku stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Choć na ulicach tego tak bardzo nie widać, to według danych Eurostatu z nadwagą zmaga się aż 56% dorosłych Polaków. To o cztery punkty procentowe powyżej średniej unijnej. Tak wysoki odsetek osób, które powinny zadbać o swój wygląd i zdrowie, generuje ogromne, ale i wciąż rosnące zainteresowanie sposobami odchudzania i dietami.
2021-07-19 00:00
Udostępnij
Piękna sylwetka na lata

Warto jednak pamiętać, że odchudzanie to ciężka praca i żeby dieta slim przyniosła trwały efekt, należy stosować się do szeregu zasad.

Chudnięcie bezpieczne i trwałe, czy to w ogóle możliwe?

To zdecydowanie jest możliwe, ale wymaga samozaparcia i silnej woli. Wiele osób próbuje sił w cudownych dietach, które co prawda przynoszą co prawda szybkie efekty, ale i efekt jojo, przez który szybko wraca się do dawnej wagi, a nawet ją przewyższa. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez CBOS, co czwarty rodak stosuje jakiś rodzaj diety, najczęściej eliminacyjnej. Co eliminujemy ze swojego jadłospisu? Najczęściej są to:

  • cukier i słodkości 57%
  • mięso i inne tłuste potrawy 28%
  • alkohol 20%
  • dania gotowe 14%
  • gluten 14%

Pozostali respondenci najczęściej wymieniali mleko i produkty mleczne, jajka a nawet ryby. Niestety, takie bezrefleksyjne usuwanie różnych typów pokarmów z diety może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc, a choć ograniczanie szkodliwych, pustych kalorii jest samo w sobie bardzo chwalebne, to białko zawarte w mięsie jest ciężko zastąpić bez zbilansowanej diety wegetariańskiej, a całkowite wyłączenie z posiłków słodyczy wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jednocześnie należy podkreślić, że Polacy coraz rzadziej stosują szkodliwe diety 1000 kCal i głodówki oraz mają coraz większą świadomość tego, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie. To właśnie ono jest podstawą do tego, by bezpowrotnie pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Jak żyć smacznie i zdrowo?

Pierwszym punktem na liście każdego, kto chce zrzucić nadmiar tłuszczu, powinno być obliczenie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego. Jest to nasze zapotrzebowanie na energię nie uwzględniające żadnej aktywności fizycznej i różni się w zależności od wieku, płci oraz indywidualnych uwarunkowań. Do obliczeń można wykorzystać jeden z popularnych internetowych kalkulatorów, a na wynik należy wziąć poprawkę w wysokości do 15%. Nie jest tu potrzebna aptekarska dokładność, gdyż do schudnięcia wystarczy już niewielki deficyt kaloryczny do maksymalnie 400 kCal, a nawet osoby o siedzącym trybie życia, spalają zawsze więcej niż wynosi podstawowe zapotrzebowanie. Tym, którzy nie mają czasu na gotowanie według ściśle określonych receptur, może pomóc indywidualnie dostosowana dieta pudełkowa. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sport, powinny doliczyć do niej kilkaset kalorii.

Aktywność fizyczna, to doskonały wspomagacz diety i nie trzeba przy tym wcale być sportowcem. Już codzienny spacer i wybranie schodów zamiast windy, przybliżają do wymarzonej sylwetki. Ważna jest tzw. aktywność spontaniczna, polegająca na tym, by zamiast rozwiązań najprostszych wybierać te, które wymagają od nas ruchu. Pomaga to budować zdrowe nawyki, które pozwolą uniknąć powrotu do starej wagi.

Zobacz również: Jak ważne dla naszego zdrowia jest regularne spożywanie posiłków?