Spożywanie o 40 procent mniej, może przedłużyć życie o 20 lat - to nie slogan nowego suplementu na odchudzanie, a nowe odkrycie naukowców! Jak to możliwe?  
fit.pl
2012-07-09 00:00
Udostępnij
Jedz mniej, żyj dłużej!
Naukowcy z Institute of Health Ageing (Instytut Zdrowego Starzenia się), na Uniwersytecie College w Londynie pracują właśnie nad terapią mającą na celu zwalczanie efektów starzenia. Traktują oni starzenie się jako chorobę samą w sobie, niosącą niekorzystne efekty dla organizmu. W badaniach naukowcy zwracają uwagę na to jak genetyka i styl życia wpływają na skutki starzenia się człowieka.

Powiązane z wiekiem choroby – takie jak choroby układu krążenia, nowotrowy czy neurodegradacja – można zwalczać, twierdzą naukowcy. Główny badacz dr Piper powiedział magazynowi Independent: „Jeżeli zmniejszysz dietę szczura o 40%, będzie żył 20 lub 30% dłużej. Można więc zatem mówić, że byłoby to 20 lat ludzkiego życia.” Naukowiec twierdzi, że ta zasada będzie się odnosić do wszystkich organizmów żyjących.

Grupa przebadała także muszki owocówki, które mają 60% genów podobnych do ludzkich i starzeją się w podobny sposób jak myszy. Jak się okazało – udało się już przedłużyć im życie poprzez terapię lekami i modyfikację diety. Naukowcy cały czas szukają genów odpowiedzialnych za starzenie się, gdyż jak twierdzą, gdy wyodrębnią te geny, będą w stanie opóźnić proces starzenia się.

 

Źródło: dailymail.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl