Kobiety bardziej odczuwają negatywne skutki palenia

Norwescy naukowcy doszli do wniosku, że palenie wywołuje więcej spustoszenia w kobiecym organizmie niż męskim. Przyjrzeli się sześciuset tysiącom pacjentów i odkryli, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u kobiet jest dwa razy częściej powiązane z paleniem papierosów, niż u mężczyzn palaczy  
fit.pl
2013-05-22 00:00
Udostępnij
Kobiety bardziej odczuwają negatywne skutki palenia
Palaczki miały 19% większe prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór, podczas gdy u palaczy ryzyko było"tylko" o 9% większe. W badaniu u niemal czterech tysiącach uczestników rozwinął się nowotwór jelita grubego. Kobiety, które zaczęły palić w wieku 16 lat bądź wcześniej i paliły przez dekady, znacząco podnosiły ryzyko rozwoju raka.

Naukowcy sugerują, że kobiety mogą po prostu być biologicznie bardziej narażone na działanie toksycznego dymu tytoniowego. Zresztą już wcześniej dowiedziono, że palaczki są dużo bardziej narażone na atak serca, niż palacze (przyczyny tego zjawiska również nie były do końca jasne).

Pewne światło na przyczyny rzuca badanie opublikowane w magazynie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, które wykazało, że nastoletnie dziewczęta narażone na bierne palenie miały niższy poziom dobrego cholesterolu we krwi, który jak wiemy zmniejsza ryzyko chorób serca. U nastoletnich chłopców nie odnotowano takiej zmiany.

Palenie jednakże jest szkodliwe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, jednak w przypadku kobiet skutki są jeszcze gorsze. Rzucenie palenia może oszczędzić nam wielu chorób. Badanie przeprowadzone na niemal milionie kobiet, które rzuciły palenie przed 30-tym rokiem życia dowodzi, że w ten sposób mogą niemal całkowicie uniknąć ryzyka przedwczesnej śmierci związanej z paleniem tytoniu.

Źródło: bbc.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl