Odnowa biologiczna to kilka wzajemnie uzupełniających się zabiegów tj. sauna, siłownia(fitness room), gabinet kosmetyczny, solarium, gabinet masażu
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Odnowa biologiczna
sauna1OGÓLNE DZIAŁANIE SAUNY polega na pobudzeniu gruczołów dokrewnych i stymulacji układu odpornościowego, regulacji pracy autonomicznego układu nerwowego, rozluźnieniu napiętych mięśni, zrostów i poprawie ruchomości stawów. Sauna powoduje oczyszczenie skóry ze złuszczającego się nabłonka i pobudza gruczoły potowe oraz warstwę rozrodczą naskórka. Następuje wzrost ukrwienia i przemiany materii w mięśniach oraz zwiększenie ich siły. Sauna ćwiczy serce i układ krążenia. Hartuje i zwiększa siły obronne. Regularne cotygodniowe kąpiele w saunie chronią przed infekcjami dróg oddechowych, poprawiają ukrwienie skóry i błony śluzowej dróg oddechowych. Korzystanie z sauny rozpowszechniło się i należy do ulubionych zabiegów zdrowotnych i relaksujących.

SOLARIUM. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje, w zależności od długości fal. Promieniowanie o najkrótszej fali, solarium9śmiertelnie niebezpieczne UVC, nie dociera do ziemi - chroni nas przed nim warstwa ozonowa. Nie występuje ono również w urządzeniach opalających. Pozostałe dwa rodzaje to: Promienie UVB Ze względu na swoją długość fal, a mianowicie 280-320 nm, promienie UVB są w znacznej mierze odpowiedzialne za poparzenia skóry oraz niebezpieczne uszkodzenia komórek. Dawkowane w rozsądnych ilościach (np. w SOLARIACH) przyczyniają się do budowy komórek melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Opalenizna jest tu widoczna dopiero po upływie 48-72 godzin. Promienie UVB znalazły również zastosowanie w niektórych lampach pomocnych w terapii schorzeń skóry. Promienie UVA Długość fal promieniowania UVA wynosi 320-400 nm, dzięki czemu mogą one przenikać do głębszych warstw skóry niż krótsze UVB. W przeciwieństwie do tych ostatnich potrafią nawet przeniknąć przez zwykłą szybę okienną. Promienie UVA w dużo mniejszym stopniu uczestniczą w budowie komórek melaniny, mają za to decydujący wpływ na ich zabarwienie - przyciemniają je, czego efektem jest brązowa opalenizna. Ponadto promienie UVA w kontakcie ze skórą wykazują działanie przeciwzapalne. Promieniowanie to może mieć również działanie negatywne. Stwierdzono, że wnikając w skórę, może naruszyć strukturę tkanki łącznej, powodując przedwczesne starzenie się skóry (tzw. fotostarzenie). W bardzo wysokich dawkach promienie UVA mogą być przyczyną poparzeń słonecznych oraz raka skóry.

[-------]

MASAŻEM KLASYCZNYM nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie.
Masaż klasyczny jest bodźcem mechanicznym wykonywanym przez rękę masażysty bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu d/masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki tj. rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie, oddziałując w ten sposób na tkankę, mięśnie, kości, stawy, układ nerwowy. W czasie masażu odprężamy się, czasem zasypiamy, czujemy relaks - nasze ciało wycisza się, mamy poczucie odprężenia, odczuwamy ulgę w miejscach, w których przed chwilą odczuwaliśmy napięcie i ból. Nieregularny tryb życia, praca zawodowa, brak ruchu fizycznego - zła postawa często przez wiele godzin, nieregularne odżywianie się oraz stres sprawiają, że nasz kręgosłup przechodzi wraz z nami istne katusze, po latach odpłacając nam bólem i zwyrodnieniami. Regularnie stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona, odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku, jesteśmy zdrowsi i bardziej radośni.

 Podstawowe techniki masażu:
  • głaskanie 
  • rozcieranie
  • wyciskanie
  • ugniatanie
  • uderzanie
  • wstrząsanie
  • wibracja
  • ruchy bierne w stawach kończyn

www.fit.pl