Z najnowszych badań CBOS dowiadujemy się, że umiejętność jazdy na rowerze jest wśród Polaków powszechna (97 proc.) i jest naszą ulubioną formą aktywności  
fit.pl
2013-10-01 00:00
Udostępnij
Polacy wybierają rower
trekking

Z sondażu przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu przez CBOS wynika, że zdecydowanie najbardziej popularnym sportem w śród Polaków jest jazda na rowerze (51 proc.), po niej pływanie (28 proc.) i bieganie (18 proc.). Ale to nie wszystko - z innego badania CBOS "Polacy na rowerach" dowiadujemy się, że na rowerze jeździ aż 70 proc. Polaków, w tym systematycznie 22 proc.

Jazda na rowerze to dla dużego grona osób ulubiona forma rekreacji i świetne ćwiczenie kształtujące sylwetkę. Ale z liczb wynika, że coraz częściej używamy też dwóch kółek jako codziennego środka komunikacji. W ubiegłym roku, w Polsce, sprzedanych zostało więcej rowerów niż samochodów osobowych! Liderem sprzedaży tych ekologicznych środków transportu jest Kross (największa fabryka w naszej części Europy), zaraz za nim plasują się Arkus Romet, Giant i Merida. W tym sezonie nasza sprzedaż wzrosła o 20 proc.  — mówi Zbigniew Sosnowski, prezes i właściciel przasnyskiego Krossa.

Rower może być używany przez każdego bez względu na wiek. To najpopularniejsza forma rekreacji, wpływająca na poprawę ogólnej kondycji - jazda na rowerze poprawia nastrój, zmniejsza stres i pozwala zgubić zbędne kilogramy. Rowery stają się też modnym, zdrowym i szybkim środkiem wielkomiejskiej komunikacji. Coraz więcej pracodawców pozwala swoim pracownikom na pozostawianie dwóch kółek w firmowych garażach, a właściciele restauracji zgadzają się, by trzymać je przy stolikach w ogródkach. Dla samorządów wzrost liczby rowerzystów oznacza mniej zniszczone drogi, niższy poziom hałasu i mniejszą emisję spalin, a dla nas nową jakość miejskiego życia.

Pierwsze dni jesieni nie zachwyciły nas pogodą, ale synoptycy zapewniają, że w październiku możemy liczyć na kilkanaście pogodnych i ciepłych dni, a to sprzyja rowerowym wycieczkom poza zgiełk miasta.

www.wellness.fit.pl