Słodkie napoje podnoszą ciśnienie krwi

Nowe badania naukowe sugerują, że napoje gazowane oraz słodzone soki pite codziennie, mogą podnosić ciśnienie krwi. Koncerny odpowiedzialne za produkcję napojów twierdzą, że badanie nie jest znaczące
fit.pl
2011-11-25 00:00
Udostępnij
Słodkie napoje podnoszą ciśnienie krwi
Sprzedaż soków i lemoniad w USA to ogromny, dochodowy biznes. Nic dziwnego, że naukowcy wzięli na tapetę skutki codziennego picia oranżady czy soków owocowych. 2700 osób w średnim wieku ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii poddało się badaniu. Zapisywali oni każdy posiłek (i napój) jaki spożywali w ciągu czterech dni. W ciągu tego czasu osiem razy mierzono im ciśnienie krwi.

Ochotnicy wypełnili także szczegółowe ankiety dotyczące ich stylu życia, czynników społecznych czy historii leczenia medycznego. Jak się okazało, im więcej cukru w spożywanych napojach, im więcej słodkich soków – tym wyższe ciśnienie krwi. Najwyższe ciśnienie krwi mieli ci uczestnicy badania, którzy oprócz picia soków i słodzonych napojów, spożywali takżę nadmierne ilości soli. Ci zaś, którzy wypijali więcej niż jeden słodzony napój dziennie, dostarczali 400 kcal organizmowi więcej, niż osoby, które w ogóle nie piły słodkich napojów.

Oczywiście producenci napojów powątpiewają w rzeczywisty i znaczący związek między piciem słodkich napojów a wysokim ciśnieniem krwi, choć zgadzają się z faktem, że Amerykanie spożywają zbyt dużo kalorii.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby kobiety ograniczały dostarczanie cukru w diecie do 100kcal, a mężczyźni do 150kcal. My zalecamy czytanie etykiet – na kartonie soku, czy etykiecie napoju powinna być podana zawartość cukru w gramach na 100ml (10g cukru na 100ml napoju oznacza, że w 100ml płynu znajdują się około dwie łyżeczki cukru). Zainteresowanym ukrytym cukrem polecamy artykuł:

Zanim posłodzisz... - 10 faktów na temat cukru

 

 

Źródło: webmd.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl