Specery to jedna z najprzyjemniejszych form rekreacji, którą można uprawiać bez względu na porę roku i miejsce zamieszkania
fit.pl
2010-05-18 00:00
Udostępnij
Spaceruj dla zdrowia
Według badań CBOS z 2003 roku aż 59% Polaków nie uprawia wcale aktywności fizycznej. Jedynie 5% z nas regularnie spaceruje. A przecież spacery nie wymagają ani nakładów finansowych, ani świetnej kondycji fizycznej, a są najprostszym sposobem na aktywność fizyczną niezbędną do życia według wellness. Eksperci polecają przynajmniej dwie i pół godziny zróżnicowanej aktywności fizycznej w tygodniu by zachować zdrowie. Codzienny spacer pomoże nam w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, jeżeli będziemy pamiętać o:spacer tekst

- Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do naszego stanu zdrowia, upewnijmy się u lekarza, że codzienne spacery nam nie zaszkodzą

- Zaopatrzmy się w krokomierz i sprawdzajmy ilość kroków

- Zacznijmy od małych tras; niech początkowe spacery będą trwały dziesięć minut dziennie. Stopniowo wydłużajmy spacery, zwiększajmy ilość kroków.

- Gdy spacery staną się nawykiem, przeznaczmy na niego raz, dwa razy w tygodniu 30 minut (bądź więcej), albo wykonajmy 10 tysięcy kroków.

- Aby nie stracić motywacji, znajdźmy sobie partnera – wciągnijmy w nasz spacer wellness przyjaciółkę, partnera, męża, współpracownika. Rozważmy kupno psa (jeżeli oczywiście kochamy zwierzęta i znajdziemy na nie czas) – psiarzom dużo łatwiej jest zachować zdrowie, o czym pisaliśmy w artykule „Zdrowsze życie z psem”

- Żwawy, energiczny spacer jest zdrowszy dla serca, niż powolne zwiedzanie okolicy. Właściwie jest to już forma ćwiczeń aerobowych, która zbawiennie działa na serce, płuca i mięśnie. Taki spacer wspaniale dotleni twój organizm, obniży ciśnienie i pomoże w zachowaniu prawidłowej wagi.

- Spacery (zwłaszcza te szybkie) to wspaniały sposób na zachowanie dobrego nastroju i energii.

Pamiętaj, że są jeszcze drobne sposoby aby chodzenie wpleść w codzienne życie: zamiast windy, używaj schodów; jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej, staraj się wysiadać przystanek, dwa wcześniej i ten odcinek pokonać pieszo, a zamiast iść z przyjaciółką na kawę, zaproponuj wspólny spacer.

Beata Mąkolska
www.fit.pl