Top 10 trendów fitness przewidywanych na rok 2022

Bycie FIT to styl życia, nawyki i codzienność. Ale nikt nie powiedział, że bycie FIT nie może być równocześnie modne. Bo w zdrowym stylu życia, tak samo jak we wszystkich innych dziedzinach, obowiązują trendy i każdy nowy sezon oznacza nowe wytyczne. Sprawdzamy, co będzie modne na FIT salonach w 2022 roku.
2022-01-10 00:00
Udostępnij
Top 10 trendów fitness przewidywanych na rok 2022

Jak co roku ACSM’s Health & Fitness Journal opublikował raport z badania trendów fitness. Raport został wykonany na zlecenie American College of Sport Medicine i pokazuje, co zdominuje rynek fitness w nadchodzącym roku.

Ankietą objęto wszystkie kontynenty i wzięli w niej udział profesjonaliści z następujących krajów: Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Indie, Włochy, Rosja, Singapur, Tajwan, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Według raportu trendy fitness na rok 2022 przedstawiają się następująco:

1. Na samym początku raport wskazuje, że rynek fitness zostanie zdominowany przez poręczne technologie, typu: zegarki, pulsometry, urządzenia do monitorowania GPS. Branżą fitness zawładną również inteligentne tkaniny czy interaktywne okulary.

2. Ważną rolę w fitnessie, w 2022 roku, będzie nadal odgrywał trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Trudno się dziwić, trening ten wymaga niewielkiej ilości sprzętu, a przynosi zaskakująco dobre rezultaty.

3. W nadchodzącym roku popularne będą również treningi interwałowe. Krótki czas treningu, około 30 minut to czynnik decydujący o popularności.

4. Dużą popularnością cieszyć się będzie nadal trening siłowy, zwłaszcza wśród ludzi młodych, chcących zbudować masę mięśniową. Trening siłowy będzie również cieszył się zainteresowaniem kobiet i mężczyzn w średnim wieku, jako sposób na walkę z ograniczeniami układu ruchu.

5. W nowy roku numerem jeden będzie trening indywidualny. Klienci są coraz bardziej świadomi tego, że klub fitness jest miejscem, w którym nie tylko mogą schudnąć, ale również uzyskać fachową poradę dotyczącą odżywiania i treningu. Specjaliści z ACSM podkreślają, że instruktorzy nie powinni osiadać na laurach i wciąż poszerzać swoją wiedzę i kwalifikacje. Trening indywidualny pozwala klientom na obcowanie z trenerem sam na sam, dzięki temu trener poświęca mu więcej uwagi, a uzyskiwane efekty są szybciej widoczne.

6. 2016 rok będzie nadal rokiem treningu funkcjonalnego. Trening funkcjonalny zdobywa stale nowych zwolenników a to za sprawą ćwiczeń, które kompleksowo pozwalają pożegnać swoją dawną wagę, wyglądać i dobrze czuć się we własnym ciele. Ćwiczenia mają za zadanie zwiększać możliwości ruchowe, opierając swój system na pracy zarówno nóg, rąk, ramion, brzucha oraz kręgosłupa.

7. Treningi funkcjonalne łączą się z kolejnym trendem, czyli rosnącą liczbą programów fitness dla seniorów, Coraz większa liczba osób po 50 roku życia postanawia spędzać czas w sposób aktywny i wybiera się do fitness klubów. Dlatego też właściciele to właśnie dla osób 50+ przygotowują bogatą ofertę zajęć, dzięki czemu seniorzy nie mogą się nudzić i każdy i z nich znajdzie coś dla siebie. Kluby fitness prześcigają się w wymyślaniu nowych programów dostosowanych dla seniorów, zarówno pod względem wieku, potrzeb jak i występujących schorzeń.

8. Kluby fitness wyjdą na przeciw problemowi rosnącej ilości otyłych dzieci. Odsetek otyłych dzieci w Polsce i na świecie rośnie z roku na rok. Co raz więcej dzieci woli kopać piłkę na ekranie komputera, niż wyjść na podwórko i pograć z kolegami. Dlatego też wszelkie programy, zachęcające dzieci do aktywności fizycznej, a także programy zwalczające otyłość u najmłodszych będą na topie w 2016 roku.

9. Ważnym trendem będzie również grupowy trening siłowy, czyli trening prowadzony w małych grupach, dzięki czemu instruktor będzie miał możliwość kontrolowania jakości treningu i techniki wykonywanych ćwiczeń u każdej osoby obecnej na sali.

10. Ważnym elementem będzie również Corpotate Wellness, czyli promocja zdrowego stylu życia wśród pracowników. Rosnąca tendencja o dbanie o własne zdrowie, sprawia, że pracodawcy będą dbali o swoich najlepszych pracowników poprzez zapewnianie usług, które oceniają stan zdrowia. Jednocześnie pracodawcy będą pokrywali koszty opieki zdrowotnej. To wszystko w celu zwiększenia wydajności pracowników.

Porównując listę publikowaną na początku roku 2020, 2021 i obecnie, wyraźnie zaznacza się spadek zainteresowania treningami online. W 2020 roku znalazł się na pozycji 26, po czym rok później przez wzgląd na pandemię i liczne restrykcję zajął czołowe, pierwsze miejsce wśród trendów. Obecnie to pozycja nr 11. – czytamy w raporcie. Eksperci przewidują, że może być to spowodowane oczekiwaniem na powrót do normalności.