fit.pl mobile logo

Zdrowe ustalanie granic, czyli podstawa dbania o siebie

Wiele mówi się o tym, że powinniśmy o siebie dbać – głównie w kontekście zdrowia psychicznego. Natłok czynników, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie jest coraz większy, a my zmagamy się z problemami psychicznymi, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne życie. Na szczęście coraz chętniej szukamy pomocy u specjalistów. O swoją psychikę warto jednak zatroszczyć się już tu i teraz. Jak to zrobić?

Eksperci wskazują, że szczególnie w trudnych chwilach skupienie się na swoim zdrowiu jest podstawą dobrego samopoczucia. Szybki tryb życia, natłok obowiązków i bodźców, pandemia, a obecnie wojna – nie ma wątpliwości, że żyjemy w czasach, kiedy nasze zdrowie psychiczne jest zagrożone.

- Jeśli nie będziemy dbać o swoją psychikę na bieżąco, prędzej czy później odczujemy tego efekty. Najczęściej słyszę od swoich pacjentów, że wciąż brakuje im na to czasu, ale prawda jest taka, że każdy potrafi znaleźć chwilę tylko dla siebie w ciągu dnia. Jeśli nie zrobimy tego teraz, możemy stracić znacznie więcej i na przykład na 2 tygodnie utknąć w łóżku, niezdolni do zmierzenia się ze światem – mówi Aleksandra Dejewska, psycholog, terapeutka zaburzeń odżywiania. Dodaje: Naprawdę warto poświęcić sobie choćby kilkanaście minut dziennie – nasza psychika i ciało nie będą czekać aż „znajdziemy czas”. Kredyt energetyczny, który zaciągamy, musimy – tak jak każde inne zobowiązanie – kiedyś spłacić.

Czym tak naprawdę jest dbanie o siebie?

Kiedy pada hasło „self-care” wiele osób wyobraża sobie dzień w domowym spa czy słodkie lenistwo. To jednak nie wszystko – możemy zadbać o swoje samopoczucie na wiele sposobów. Między innymi pomoże nam:

1. Wykonywanie czynności, które sprawiają nam przyjemność – przeczytanie książki, spacer, ugotowanie ulubionej potrawy… Wszystko, co sprawia, że czujemy się dobrze, nie myślimy o stresie.

2. Zadbanie o estetykę. Otoczenie ma na nas bardzo duży wpływ. Dlatego też warto sprawić, by miejsce, w którym spędzamy czas, dobrze na nas wpływało. Nie musimy od razu robić remontu – może to być powieszenie ulubionego obrazu, kupienie kilku roślin czy pomalowanie ścian na kolor, który nas uspokaja.

3. Pochylenie się nad potrzebami emocjonalnymi. Często ignorujemy swoje emocje, ale nie oznacza to, że ich nie ma. Wręcz przeciwnie – mogą narastać aż do krytycznego momentu, a potem wybuchnąć. Wyrażajmy swoje emocje w zdrowy sposób, uważnie obserwujmy, czego w danym momencie potrzebujemy i nie wstydźmy się tego, co odczuwamy. Przede wszystkim – dajmy sobie prawo do emocji.

4. Odpoczynek adekwatny w stosunku do tego, co nas męczy. Jeśli jest to praca umysłowa – odetchniemy podejmując aktywności fizyczne na przykład spacer. Kiedy natomiast dzień jest aktywny i mamy dużo ruchu – lepiej będzie położyć się i zrelaksować.

5. Ustalanie granic i ich ochrona. To niezwykle ważne, ponieważ…

Granice, to nasz bufor bezpieczeństwa

Ustalanie granic jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne. Kiedy sami ich nie wyznaczamy lub pozwalamy, by regularnie je przekraczano – stajemy się coraz słabsi.

Warto pilnować ich niezależnie od sytuacji, w domu, w rodzinie, w kontaktach z bliskimi i z obcymi osobami. Dobrym przykładem jest obecna sytuacja, kiedy wielu z nas pomaga osobom potrzebującym z Ukrainy. Wspieranie innych jest wspaniałe i szlachetne, ale kiedy przekroczymy granice swoich możliwości, nie będziemy w stanie pomagać długofalowo. Pomaganie innym nie oznacza wypierania swoich potrzeb.

- W każdej sytuacji należy pamiętać o sobie. Nie tyle z powodu egoizmu, ale właśnie ze względu na innych. Kiedy stracimy siły, nikomu nie pomożemy. Obserwuję to często u matek z dziećmi, które całą swoją energię poświęcają pociechom, zapominając o sobie. Tymczasem nieszczęśliwa matka to również nieszczęśliwe dziecko – nie możemy dać innym zasobów, których sami nie posiadamy – dodaje Aleksandra Dejewska.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl