Jeśli stosowanie gotowych toników nie odpowiada twojej cerze, wypróbuj ziołowych naparów. Doskonale nawilżają, usuwają sebum i zwężają pory
fit.pl
2011-04-13 00:00
Udostępnij
Zioła w pielęgnacji skóry
ziola 1Od wieków natura sprzyja pielęgnacji urody. Każdy rodzaj cery ma inne potrzeby. Ich wymaganiom doskonale sprostają właściwości, które posiadają zioła.

Cera normalna
W przypadku pielęgnacji cery normalnej ważna jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz systematyczne jej oczyszczanie i nawilżanie.
Do przemywania skóry normalnej idealnymi ziołami są te, które zawierają śluzy, a zatem lipa, nasiona lnu, kozieradki oraz prawoślaz.
W celu nawodnienia skóry od wewnątrz zalecane są takie soki z owoców cytrusowych.
Cera sucha
Skóra sucha musi być silnie nawilżana, dlatego do jej pielęgnacji odpowiednimi ziołami są te, które posiadają związki krzemu składniki śluzowe, witaminę C, witaminę P oraz pektyny. Te ostatnie chronią skórę przed utratą wilgoci i przesuszeniem.
Polecanymi ziołami są lipa i siemię lniane. Likwidują one nadmierną wrażliwość, tendencję do łuszczenia się i rozszerzenia naczyń krwionośnych, hamują proces starzenia się skóry.
Cera tłusta
ziola2Skóra tłusta wykazuje tendencję do wzmożonej produkcji sebum, na jej powierzchni pojawiają się zmiany, które nie wyglądają estetycznie.
Z pomocą przyjść mogą zioła, które w przypadku cery tłustej, powinny wykazywać właściwości bakteriobójcze (ze względu na rozszerzone pory), ściągające (za sprawą nadprodukcji gruczołów łojowych), rozpulchniające i rozmiękczające (łojotok wywołuje nadmierne rogowacenie).
Działanie bakteriobójcze, a przy tym i przeciwzapalne wykazuje łopian oraz dziurawiec, zaś ściągające – pokrzywa. Chcąc rozpulchnić i zmiękczyć skórę sięgnąć należy po len i siemię lniane.
Cera mieszana
Właścicielki cery mieszanej nie mają łatwego zadania – inaczej należy traktować partie tłuste, inaczej suche.
W przypadku pielęgnacji cery mieszanej warto skorzystać z dobroczynnych właściwości kąpieli ziołowych, które zwężają lub rozszerzają, w zależności od temperatury wody, naczynia krwionośne, regenerują organizm, odprężają, poprawiają krążenie krwi.

www.wellness.fit.pl