fit.pl mobile logo

10 argumentów: Dlaczego warto się szczepić przeciw grypie, zwłaszcza podczas pandemii?

Szczepienia ochronne okazały się, jak dotąd, najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych. Chronią nas przed zachorowaniem, ciężkimi powikłaniami,a nawet śmiercią z powodu choroby zakaźnej. Mają szczególne znaczenie w czasie pandemii COVID-19. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Grypą można się zarazić nie tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, lecz także przez dotykanie przedmiotów, których używała osoba chora. Nie zawsze więc można uniknąć kontaktu z wirusem, ale można zminimalizować ryzyko zachorowania, m.in. szczepiąc się przeciwko tej chorobie

1. Szczepienie jest najskuteczniejszą formą zapobiegania grypie

Szczepienia zapobiegają zachorowaniom w 40‒70% w zależności od sezonu grypowego i populacji osób szczepionych. Skuteczność szczepionek przeciw grypie zależy także od stanu zdrowia czy wieku szczepionej osoby oraz typu/podtypu wirusa grypy wywołującego zakażenia w danym sezonie. Ponadto szczepienia zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi. Szczepienia sprzyjają zdrowiu - pozwalają zdrowym osobom pozostać nadal zdrowymi.

2. Szczepienia przeciwko grypie są bezpieczne

Szczepionki przeciwko grypie sezonowej zarejestrowane w Europie zawierają całkowicie inaktywowane, zabite cząstki wirusa grypy lub tylko jego białka powierzchniowe. Nie mogą wywołać grypy, bo taki wirus nie jest zdolny do namnażania się i wywołania choroby.

Szczepionki te są badane i stosowane od 80 lat. Badania kliniczne i obserwacje po podaniu setek milionów dawek dowiodły, że są bezpieczne dla dzieci, dorosłych, kobiet w ciąży, chorych przewlekle, a nawet osób z upośledzoną odpornością. Szczepionki te są dobrze tolerowane, a działania niepożądane występują bardzo rzadko (szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych).

W obecnej sytuacji epidemiologicznej lekarze i pielęgniarki stosują procedury oraz środki ochrony osobistej, które minimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 podczas szczepienia.

3. Szczepienie pomoże uniknąć niebezpiecznej koinfekcji grypy z COVID-19

Wirus grypy, podobnie jak koronawirus, należy do wirusów oddechowych. Zakażenie wirusem grypy może ułatwić wniknięcie do organizmu koronawirusowi. Współzakażenie grypą u pacjentów z COVID-19 wiąże się z ryzkiem ciężkiego przebiegu infekcji i zwięszoną śmiertelnością.

Dlatego ze względu na występowanie współzakażeń grypą u pacjentów z COVID-19 zachęca się do zwiększenia liczby szczepień przeciwko grypie, aby ograniczyć przenoszenie wirusa grypy podczas trwającej pandemii oraz zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji.

4. Szczepienia pozwalają uniknąć hospitalizacji w czasie pandemii

Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem chorób, wymagającym hospitalizacji. Tylko w okresie od 1 stycznia do 31 lipca tego roku zarejestrowano 1 227 739 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 3 002 osoby zostały skierowane do szpitala.

5. Szczepienie chroni nie tylko nas, lecz także nasze rodziny

Rola szczepienia na grypę jest szczególnie ważna w przypadku dzieci oraz seniorów, najbardziej podatnych na tę chorobę.

Przedszkola oraz szkoły, do których uczęszcza wiele dzieci to doskonałe miejsca do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusów. Grypą możemy się zarazić nie tylko od znajomych, lecz także od rodziców lub rodzeństwa, wnuków, od przechodniów podczas spacerów, podczas zakupów w sklepie.
Dzieci często zakażają się wirusami grypy, które przenoszą na inne osoby, w tym ludzi starszych.
Decydując się na własne szczepienie, zmniejszamy ryzyko zarażenia naszych najbliższych, którzy nie zawsze mogą lub jeszcze nie zdążyli się zaszczepić.

6. Szczepienie to najlepsza metoda na uniknięcie powikłań pogrypowych

Grypa może przebiegać ciężko, a nawet prowadzić do śmierci. Ryzyko powikłań pochorobowych jest wielokrotnie większe niż ewentualne skutki uboczne szczepień. Należy mieć świadomość, że wirus grypy, wnikając do naszego układu oddechowego, powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom lub bakteriom). Najczęstsze powikłania grypy to zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolnośćoddechowa. Może dojść także do powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa bywają nieodwracalne.

7. Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest przeciwskazaniem do wykonania szczepienia przeciwko grypie

Zgodnie z aktualną wiedzą i stanowiskami Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics) oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) nie jest już zalecane zachowanie żadnego odstępu pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19, a wykonywaniem innych szczepień ochronnych. Odstęp nie jest wymagany zarówno w przypadku szczepień nastolatków, jak i osób dorosłych. Inną szczepionkę można podać w dowolnym czasie od podania szczepionki przeciw COVID-19. Planując terminy szczepień należy jednak mieć na uwadze, że po szczepieniu przeciwko COVID-19 przez pierwsze 2‒3 dni mogą wystąpić miejscowe i uogólnione niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą powodować gorsze samopoczucie.

Jeszcze niedawno zalecano, aby zachowować odstęp co najmniej 14 dni pomiędzy podaniem szczepionki przeciwko COVID-19 a przyjęciem innej szczepionki. Miało to na celu uniknięcie ewentualnego nałożenia się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Powyższy odstęp wynikał z procedury badania klinicznego. Jednakże aktualne wyniki badań wskazują, że można zastosować ogólne zasady podawania szczepionek.

8. Szczepienie przeciwko COVID-19 nie zastępuje szczepienia przeciwko grypie

Wirus grypy i wirus SARS-CoV-2 to dwa różne drobnoustroje. Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19 wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2, a szczepienie przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę wywołaną wirusem grypy. Po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 nie należy więc rezygnować ze szczepień przeciwko grypie sezonowej.
Jednoczesne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy może powodować bardzo ciężki przebieg infekcji. Koinfekcja wywołana tymi dwoma patogenami może prowadzić do znacznego nasilenia ich następstw, przede wszystkim dotyczących układu oddechowego.

9. Przebyta infekcja COVID-19 lub terapia osoczem ozdrowieńców nie są przecwiskazaniem do wykonania szczepienia przeciwko grypie

Według zaleceń amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) szczepienie można wykonać po wyzdrowieniu, czyli ustąpieniu objawów. Dotyczy to każdej choroby ostrej, także COVID-19, bez względu na to, czy choroba miała ciężki czy umiarkowany przebieg. Choć wiadomo, że u części pacjentów mogą występować długotrwałe powikłania po COVID-19, to kluczowe jest tu ustąpienie ostrych objawów choroby i stabilizacja stanu klinicznego. Niezależnie, czy w trakcie COVID-19 stosowana była terapia osoczem ozdrowieńców czy inne leczenie, nie jest konieczne odroczenie szczepienia przeciwko grypie. Dodatkowo każde szczepienie zawsze jest poprzedzane kwalifikacją.

Osoba po przebyciu COVID-19 może być bardziej narażona na zachorowanie na grypę i jej cięższy przebieg, dlatego szczepienie przeciw grypie jest tym bardziej zasadne.

10. Szczepienie na grypę to oszczędność czasu i pieniędzy

Każda choroba wiąże się zazwyczaj z koniecznością wykupienia zaleconych przez lekarza leków. Może to stanowić spory wydatek, zwłaszcza gdy dojdzie do powikłań.

Dodatkowo choroba to wyłączenie z codziennej aktywności, długi okres rekonwalescencji, a tym samym konieczność rezygnacji lub zmiany naszych planów.

Obniżone wynagrodzenie za pracę za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim to również niewspółmierna konsekwencja w porównaniu z kosztem szczepionki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl