5 rzeczy, które mają wpływ na twoje zdrowie

Mało kto wie, że ryzyko wystąpienia niektórych chorób można poznać po długości palców, uścisku dłoni, a nawet religii. Sprawdź się... 
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
5 rzeczy, które mają wpływ na twoje zdrowie

Lekarze oceniając ogólny stan zdrowia pacjenta biorą pod uwagę różne czynniki. Jedne są mniej, inne bardziej oczywiste dla niezwiązanego z medycyną człowieka. Przykładowo mając do wyboru wegetarianina, biegającego po 3 kilometry dziennie i nałogowego palacza siedzącego przed telewizorem, większość z nas z pewnością stwierdzi, że zdrowszy jest ten pierwszy. Są jednak czynniki długowieczności i dobrego zdrowia, które nie tak łatwo dostrzec.

Oto kilka nietypowych czynników, które mogą określić prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych chorób w przyszłości.

1) Kolejność narodzin

Chociaż nie ma ostatecznego dowodu, liczne badania wykazują, że pierworodni chłopcy narażeni są na wyższe stężenie estrogenów w organizmie, zwiększające ryzyko raka jąder. Pierworodne dzieci są także bardziej narażone na białaczkę. Elizabeth Rapley – genetyk molekularny i rzecznik Instytutu Badań nad Rakiem (ICR) w Londynie twierdzi, że pierworodne dziecko wystawione jest także na działanie większej ilości bakterii i wirusów.

2) Długość palców

Badacze z ICR porównali dane zebrane od 1,5 tysiąca mężczyzn chorych na raka prostaty z danymi zebranymi od 3 tysięcy losowo wybranych zdrowych. Okazało się, że osoby w wieku powyżej 60 lat z palcem wskazującym dłuższym od serdecznego o 33% rzadziej chorowały na raka prostaty. U młodych mężczyzn z dłuższym palcem serdecznym perspektywa jest jeszcze lepsza. Ryzyko zachorowania spada u nich aż o 87%.

3) Siła uścisku

Dwadzieścia pięć lat badań i analizy zdrowia ponad 6 tysięcy mężczyzn w wieku 45 – 68 lat, wykazały, że siła uścisku dłoni może powiedzieć wiele o sprawności w podeszłym wieku. Okazało się, że osoby o „stalowym uścisku” są ma starość dwa razy sprawniejsze niż te z lekkim uściskiem dłoni. Taką tezę potwierdziło kolejne badanie, w którym okazało się, że silny uścisk (tym razem u obu płci) może być powiązany z dłuższym życiem.

4) Wypadanie włosów

Badania przeprowadzone przez Harvard Medical School i Brigham Women's Hospital wykazały, że mężczyźni łysiejący od czubka głowy w większym stopniu zagrożeni są chorobami serca. Najwięcej powodów do obawy mięli mężczyźni kompletnie łysi na szczycie głowy. U nich ryzyko chorób serca wzrasta o 36% w porównaniu z właścicielami bujnej czupryny.

5) Religia

Po badaniu wspólnot religijnych okazało się, że najbardziej długowieczni są Adwentyści Dnia Siódmego, zamieszkali w Loma Linda w Kaliforni. Średnia długość ich życia to aż 88 lat, czyli o 10 więcej niż wynosi średnia w całym USA.

Badacze ich fenomen tłumaczą ostrymi zasadami. Adwentyści Dnia Siódmego nie mogą palić i spożywać alkoholu. Powinni za to umartwiać ciało wegetariańskim postem. Jednak nie wszyscy członkowie wspólnoty wyrzekają się mięsa, ale nawet oni żyją o wiele dłużej niż wynosi amerykańska średnia.

Inne badania wykazały, że osoby religijne (bez względu na wyznanie) żyją dłużej niż zdeklarowani ateiści.