Boli cię kolano, biodro, a może staw skokowy? Pamiętajmy, że problemy ze stawami mogą być związane z przeciążeniem, zanikiem kolagenu lub są objawem ich zwyrodnienia. Co możemy zrobić już dziś, by zadbać o nie we własnym zakresie ? Oto kilka sposobów
2018-08-22 00:00
Udostępnij
6 sposobów na zdrowe stawy

Co robić, kiedy stawy dają w kość?

Kiedy kolana lub łokcie pozostają zbyt długo w jednej pozycji lub nieustannie wykonują ten sam ruch, w stawach uciskana jest wypełniająca je chrząstka stawowa. Po pewnym czasie staje się ona szorstka, chropowata i ulega zniszczeniu, niejednokrotnie powodując stan zapalny stawów, które bolą, są sztywne i nienaturalnie trzeszczą. Na szczęście jest kilka sposobów na przedłużenie ich żywotności.

1. Rób okłady!

Biorąc przykład z naszych babć, jeśli doskwiera nam uciążliwy ból stawów, ulgę przyniosą okłady z liści kapusty, które działają przeciwzapalnie oraz usuwają toksyny ze skóry. Dokładnie rozwałkowane liście wystarczy przyłożyć do bolących miejsc, owinąć bandażem i zostawić na kilka godzin. Przy zwalczaniu bólu stawów pomogą również gorące, kojące okłady termoforem lub zimne kostki lodu, które zmniejszą obrzęk.

2. Nacieraj!

Już sam masaż przynosi ulgę, a jeśli w tym celu użyjemy olejków eterycznych, ból szybciej minie. Olejki eteryczne powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybsze krążenie krwi w miejscu zastosowania. Niektóre z nich mają właściwości znieczulające jak np. olejek miętowy czy goździkowy.

3. Kąpiele mają moc

Kąp się w ciepłej wodzie. Pod wpływem wysokiej temperatury, mięśnie i ścięgna rozluźniają się, zmniejsza się sztywność stawów, ułatwiając poruszanie. Takie zabiegi z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, które działają przeciwzapalnie i łagodzą bóle reumatyczne, z powodzeniem możemy stosować w domu, najlepiej co drugi dzień. Należy stopniowo wydłużać czas kąpieli od 5 do 20 minut, jednocześnie pamiętając, by woda w wannie miała około 38°C.

4. Obuwie dobieraj z głową

Aby zachować sprawność stawów, panie powinny zrezygnować z codziennego noszenia szpilek. Powód? Jest prosty, nosząc je zmienia się sposób chodzenia, a im wyższy obcas, tym większy nacisk oddziałuje na kolano. Idealne są więc buty na niskim i grubym obcasie lub te sportowe.

5. Dbaj o swoję dietę

W wielu przypadkach zła kondycja stawów spowodowana jest nieodpowiednią dietą, dlatego osoby z nadwagą powinny szczególną uwagę zwrócić na swój jadłospis. Codzienne menu warto wzbogacić więc o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają organizm w walce ze stanami zapalnymi i utrzymują prawidłową ruchomość stawów. W trosce o zdrowe stawy jedzmy też więcej warzyw i owoców, bogatych w witaminę C, która opóźnia procesy starzenia się stawów i jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, budulca chrząstki.

6. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Dzięki odpowiedniej dawce ruchu wzmocnimy nasze stawy, a także zwiększymy elastyczność więzadeł i ścięgien. Pamiętajmy jednak, by ćwiczenia nie były zbyt obciążające, najlepiej wybrać zajęcia na basenie np. pływanie, jazdę na rowerze,  jogging lub nordic walking. Nie przesadzajmy z treningami, ponieważ może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci kontuzji. Słuchajmy więc swojego ciała i dostosowujmy wykonywane ćwiczenia do własnych możliwości. Co więcej - chcąc zachować sprawne stawy na dłużej, warto skorzystać z suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Sięgnijmy po preparaty  z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen  Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej.