Czy antykoncepcja jest fit? Jaką rolę odgrywa w aktywnym życiu? Wspomaga zdrowy styl życia czy wręcz odwrotnie? Na wszystkie pytania dotyczące antykoncepcji odpowiemy w nowym, cotygodniowym cyklu "Antykoncepcja na zdrowie". Dziś pierwsza część poświęcona popularnym pigułkom.
fit.pl
2009-10-13 00:00
Udostępnij
Antykoncepcja na zdrowie? Pigułka
Czy pigułki antykoncepcyjne powinny się znaleźć w apteczce aktywnej kobiety?

Antykoncepcja ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Jedno jest pewne – zanim się na nią zdecydujesz zasięgnij porady ginekologa. W tym cyklu przedstawiamy dostępne metody kontrolowania niechcianej ciąży. Odpowiednia metoda pozwala zaplanować macierzyństwo, wspomóc walkę z PMS, lub korzystnie wpłynąć na urodę. Warto znać dostępne metody antykoncepcji.

 
 Tabletka to obok prezerwatywy najpopularniejsza
metoda antykoncepcyjna
Pigułka

Warto wiedzieć, że obecnie dostępne środki zawierają nawet 10-krotnie mniejsze dawki estrogenów, niż te dostępne w latach 60'-tych i są mniej inwazyjne.

Kobieta stosująca te metodę antykoncepcji, która zażywa dobrze dobrane tabletki, może prawie do minimum wykluczyć ryzyko przytycia.

Zalety tabletki:

 • odwracalność efektu antykoncepcyjnego

 • zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego

 • zmniejszają dolegliwości bólowe (zapobiegają niedokrwistości poprzez zmniejszenie utraty krwi podczas miesiączki)

 • obniżona częstotliwość występowania zapaleń przydatków, ciąż pozamacicznych

Więcej o zaletach tej metody możesz dowiedzieć się tutaj :

Wady pigułki:

 • niektóre kobiety tracą ochotę na seks (zbyt wysoką dawką gestagenu lub zbyt niską estrogenu w leku)

 • przedłużające się krwawienie (nawet do 3 tygodni po rozpoczęciu ich przyjmowania) jest to spowodowane zaniżoną dawką estrogenów w tabletce

 • niestety nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Przeciwwskazania przyjmowania:

 • udar mózgowy

 • nowotwory estrogenozależne np. rak sutka

 • niedokrwistość sierpowata

 • toczeń rumieniowaty

 • ciąża

Więcej o przeciwwskazaniach tutaj :

Skład i cena pigułek antykoncepcyjnych zależy od celu jakiemu mają służyć. Tak jak każdy lek powinny być przepisane przez lekarza i stosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu. Przed zdecydowaniem się na tę metodę wskazane jest badanie ginekologiczne, badanie piersi, cytologia, ocena czynności wątroby i układu krzepnięcia, lipidogram, pomiar ciśnienia. W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej należy systematycznie przeprowadzać badania kontrolne.

Ceny poszczególnych tabletek tutaj :

Pigułki nie uchronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciowe, pomogą natomiast w profilaktyce niektórych chorób kobiecych dróg rodnych i dolegliwości miesiączkowych. Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne pozwolą uregulować gospodarkę hormonalną, co ma niebanalny wpływ na stan cery i zdrowie. Jeśli lekarz nie zaleci tej metody, warto skorzystać z innych dostępnych środków antykoncepcyjnych. Kolejne propozycje już wkrótce w tym cyklu.

www.fit.pl