fit.pl mobile logo

Badasz się regularnie? Najważniejsze badania profilaktyczne kobiet

W pogoni za pięknym wyglądem zewnętrznym, kobiety często zapominają o priorytecie, którym jest troska o własne zdrowie. Świadczą o tym niepokojące dane o chorobach Polek – tylko w naszym kraju na raka szyjki macicy umiera co roku 2 tysiące kobiet! Profilaktyka i cykliczne badania mogą zmniejszyć te statystyki. Zwłaszcza, że obecnie część z nich można wykonać samodzielnie w domu, np. badanie na obecność wirusa HPV. Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać, aby być spokojną o kwestie zdrowotne i dalej realizować się jako kobieta, matka czy żona

Profilaktyka to wciąż trudny temat dla wielu kobiet. Jako powody często wymienia się brak czasu, niską świadomość zagrożenia, jakie niosą za sobą choroby lub strach przed niekorzystnymi wynikami. Mimo wszechobecnych komunikatów do kobiet na temat profilaktycznych badań, niekiedy ratujących życie, nie każda z nich zdaje sobie sprawę z ich znaczenia. Regularne badania pozwalają na pełną świadomość stanu swojego zdrowia, a co więcej – w razie niepokojących wyników, umożliwiają szybką reakcję i rozpoczęcie ewentualnego leczenia.

Sprawdź, co powinno znaleźć się na liście priorytetów.

Zadbaj o piersi

Powszechne USG piersi należy do regularnych badań prewencyjnych kobiet po 30 roku życia. Łatwo dostępne i bezbolesne działanie profilaktyczne wykonywane jest za pomocą głowicy ultrasonografu, dzięki której można odczytać obraz gruczołu piersiowego. Dzisiejsze aparaty pozwalają na precyzyjną weryfikację zmian w piersiach. Kobietom po 50 roku życia zaleca się także mammografię, czyli nieinwazyjne badanie za pomocą promieni rentgenowskich, podczas którego wykonywany jest ucisk piersi w projekcjach CC i MLO, a tkanka piersi zostaje zobrazowana na zdjęciach rentgenowskich. Pozwala to na ocenę mikrozwapnień i małych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej. Oba badania profilaktyczne mogą zapobiec rozwojowi raka piersi. Oprócz nich, każda kobieta powinna też obowiązkowo wykonywać samobadanie piersi.

Cytologia to podstawa

Cytologia, czyli przesiewowe badanie w kierunku raka szyjki macicy, to kolejne działanie profilaktyczne, które kobieta powinna wykonywać regularnie. Polega na pobraniu wymazu zawierającego komórki błony śluzowej szyjki macicy i zalecane jest kobietom po 20 roku życia. Cytologia pozwala na wykrycie niepożądanych zmian, leczenie operacyjne nadżerki szyjki macicy, a także jest pomocna podczas diagnozy stanu nabłonka pochwy i weryfikacji efektywności środków hormonalnych. Dodatkowo, dzięki badaniu cytologicznemu można sprecyzować termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu u kobiety.

Niebezpieczny HPV

Oprócz cytologii niezbędne jest oddzielne badanie na obecność wirusa HPV. Rzadziej wspominany, a bardzo niebezpieczny dla kobiet HPV to najpowszechniejsza infekcja przenoszona drogą płciową, która dotyka aż 8 na 10 kobiet w pewnym momencie ich życia. W wielu przypadkach wirus powoduje rozwój raka szyjki macicy. Szczególne zagrożenie stwarzają onkogenne typy wirusa, podtypy HPV 16 i 18. W przypadku ich wczesnego wykrycia możliwa jest szybka reakcja i efektywna walka. Z tego powodu profilaktyczne badanie na obecność wirusa HPV jest szczególnie ważne i powinno być dodatkowo wykonane oprócz tradycyjnej cytologii, która często nie wykrywa wszystkich przypadków choroby oraz nie weryfikuje czy w organizmie kiedykolwiek obecny był wirus HPV wywołujący raka. Obecnie na rynku istnieje już metoda wykonania testu na obecność HPV samodzielnie w domu. Dostępne dla kobiet testy Easy HPV Test, stworzone przed firmę Neumann Labs, pozwalają kobietom na samodzielnie pobranie próbki w domu, którą należy następnie przesłać do badań laboratoryjnych, a wynik sprawdzić na bezpiecznym, chronionym hasłem koncie online. W przypadku wyniku dodatniego, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Badania profilaktyczne, chociaż często lekceważone, mogą uchronić kobiety przed poważną chorobą i powinny być dla nich priorytetem. Dzisiejsze możliwości medyczne i szereg dostępnych rozwiązań pozwalają na sprawne i komfortowe badania pod kątem wielu schorzeń. Część z nich może wykryć chorobę, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy, a w konsekwencji skutecznie jej zapobiec. Regularne wykonywanie badań prewencyjnych to gwarancja bezpieczeństwa, dzięki której z pełną świadomością swojego zdrowia możesz realizować się w codziennym życiu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl