Będziesz mamą? Uważaj na cholestazę ciążową

Cholestaza ciążowa to choroba występująca jedynie u kobiet w ciąży, jest to schorzenie groźne nie tylko dla mamy, ale i dziecka. Jak radzić sobie z chorobą i jakie są jej przyczyny?
fit.pl
2011-08-24 00:00
Udostępnij
Będziesz mamą? Uważaj na cholestazę ciążową
cholestaza ciazaCholestaza to choroba skóry, która charakteryzuje się zmianami skórnymi, mającymi podłoże zapalne, które wędrują od stóp, dłoni, a następnie tułowia, szyi oraz twarzy. Swędzenie miejsc zaatakowanych tą chorobą bywa tak bolesne, że często uniemożliwia sen oraz funkcjonowanie kobiety w ciągu dnia.

Niegroźnymi objawami towarzyszącymi są: żółtaczka tuż po 1-4 tygodni po ustąpieniu swędzenia; mdłości i wymioty, czasem brak apetytu; powiększenie wątroby.

Przyczyny występowania choroby

Powodem wystąpienia WWC u kobiet w ciąży jest silnie gromadzenie żółci w wątrobie oraz wysokie stężenie kwasów żółciowych w surowicy krwi. Prócz żółci czynnikiem zapalnym choroby jest również podwyższona aktywność ALT i AST (aminotransferaza alaninowa, razem z AST - aminotransferazą asparaginianową to dwa ważne parametry wskaźników krwi odpowiedzialne za ogólny stan zdrowia organizmu, a w szczególności kondycji serca, wątroby i mięśni).

Lekarze wciąż badają najważniejszą przyczynę powstawania choroby, lecz na razie przypuszczalnym czynnikiem są skłonności genetyczne oraz nadwrażliwość kobiety w ciąży na hormony płciowe: estrogeny i progesteron. To właśnie one w okresie ciąży stają bardziej aktywne, zwłaszcza w III trymestrze, gdzie najczęściej dochodzi do wystąpienia choroby.

Nasilenie i objawy zmniejszają się, gdy zbliża się termin rozwiązania. Poziom hormonów wyrównuje się, a pod koniec ciąży spada poziom estrogenów, czego efektem jest całkowity powrót do zdrowia tuż po porodzie.

Leczenie

Cholestazę trzeba leczyć, WWC jest bowiem chorobą, która może przyczynić się do obumarcia płodu, dlatego konieczna jest stała opieka lekarska oraz szczegółowe badania, które pozwolą ustalić czy i w jakim stopniu dziecko jest zagrożone przedwczesnym porodem.

Pierwszą fazą leczenia jest diagnoza objawów i badania, które mogą przemawiać za zupełnie inną chorobą np. żółtaczką, Wirusowym Zapaleniem Wątroby lub zatruciem pokarmowym. Jeśli badania potwierdzają wystąpienie WWC, kobieta zostaje poddana leczeniu farmakologicznemu, która ma na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i łagodzeniu objawów skórnych.

W trakcie leczenia zaleca się również zmianę diety. Wyłącznie gotowane i delikatne potrawy, wyeliminowanie słodyczy, tłuszczów zwierzęcych oraz ciężkich potraw, ma służyć lepszej pracy wątroby oraz woreczka żółciowego. W diecie zaleca się spożycie delikatnych dla żołądka produktów zbożowych oraz owoców i warzyw.

Podczas przebiegu choroby także płód zostaje poddany badaniom, ze względu na ryzyko wystąpienia krwotoku porodowego. Jeśli objawy nasilają się, lekarz może podjąć decyzję o wcześniejszym wywołaniu porodu już w okolicach 25 tygodnia, gdy dziecko ma wykształcone najważniejsze organy lub jest szansa na przyspieszenie jego rozwoju.

Cholestaza jest również wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, gdy kobieta zmęczona chorobą nie może urodzić siłami natury.Wcześnie wykryta i leczona daje szansę na planowy przebieg rozwiązania.

Cholestaza bywa podstępną chorobą, która lubi powracać przy kolejnych ciążach, jednak w Polsce odsetek kobiet, które borykają się z nią po raz drugi jest stosunkowo niewielka i dotyczy około 30-40% pacjentek.

www.zdrowie.fit.pl