Bezzębie odbiera uśmiech ponad 9 milionom Polaków

Mimo codziennych powodów do radości wiele osób czuje potrzebę ukrywania uśmiechu z powodu braków w uzębieniu, które dotykają już prawie jedną czwartą Polaków. Ten problem nie tylko dotyka estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, gdyż nieleczony może prowadzić do poważnych chorób. Najczęstszym rozwiązaniem są protezy, jednak czy są one korzystne dla zdrowia? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Aleksandra Załęska
2024-04-16 09:36
Udostępnij
Bezzębie odbiera uśmiech ponad 9 milionom Polaków

Alarmujący stan uzębienia Polaków

Według badań, aż 94% nastolatków i 99% dorosłych w Polsce ma próchnicę. Dlaczego ten problem jest aktualnie tak powszechny?

— Bezzębie to złożona dolegliwość, na którą wpływa wiele czynników — mówi Doktor Barbara Sobczak, właścicielka Klinik Dr Sobczak — W przypadku wielu pacjentów, do jej rozwoju przyczynia się agresywna choroba przyzębia, stany zapalne będące często wynikiem nieprawidłowego leczenia endodontycznego (kanałowego) lub sukcesywnej utraty zębów i noszenia protez częściowych, które maskują te braki, co w konsekwencji przyczynia się do utraty pozostałych zębów. Ważną rolę odgrywa również palenie papierosów oraz predyspozycje genetyczne.

Braki w uzębieniu to dla wielu osób nie tylko powód wstydu, wpływający na samoocenę, ale również szereg towarzyszących dolegliwości, powiązanych z bezzębiem, takich jak problemy gastryczne, niedobór minerałów wynikający z nieprawidłowego przeżuwania pokarmu czy Efekt Godona, czyli przemieszczanie się przeciwstawnych zębów w szczęce.

Bezzębie: chorują też młode osoby

Zaskakująco, braki w uzębieniu obserwuje się nie tylko u osób starszych, ale także wśród tych, którzy mają 20 lub 30 lat. Bezzębie wśród młodzieży często wynika z zaniedbań, które miały miejsce jeszcze w dzieciństwie:

— Najmłodsza pacjentka, która zgłosiła się do jednej z moich klinik, miała zaledwie 21 lat! Choroba była spowodowana agresywną chorobą przyzębia i niewłaściwą higieną. Pacjentka zaczęła tracić zęby już w wieku 14 lat. Spowodowało to, że przez wiele lat była stygmatyzowana, wykluczana przez rówieśników i miała trudności ze znalezieniem pracy — mówi Doktor Barbara Sobczak, właścicielka Klinik Dr Sobczak — Dzięki zastosowaniu leczenia metodą Sobczak Concept® udało mi się przywrócić jej piękny uśmiech oraz zlikwidować szkody, które przez lata wyrządziło bezzębie, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne.

Czy proteza faktycznie rozwiązuje problem bezzębia?

Często stosowanym rozwiązaniem wśród pacjentów jest ruchoma proteza, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z powikłań, które mogą być z nią związane. Proces adaptacji pacjenta do zmian w uzębieniu bywa długi. Dodatkowo protezy mogą stawać się łamliwe, utrudniać odczuwanie smaku i powodować odleżyny na dziąsłach. Proteza utrudnia także "odżywienie" kości, przez co może ona ulegać zanikowi, a proteza przestaje pasować. Rozwiązaniem problemu bezzębia jest leczenie implantologiczne, które, dzięki zaawansowanej technologii, pozwala na przywrócenie uśmiechu.

— Leczenie metodą Sobczak Concept®, trwające zaledwie kilka godzin, polega na komputerowym planowaniu z wykorzystaniem drukarek 3D i 5-osiowych frezarek Full HD. Własne laboratorium protetyczne i wysokiej jakości sprzęt gwarantują pełen komfort leczenia — dodaje właścicielka Klinik Dr Sobczak — Doskonale rozumiem, jak stresujące i trudne mogą być wizyty w gabinecie stomatologicznym. Opracowując metodę Sobczak Concept, skupiłam się przede wszystkim na perspektywie pacjenta, jego oczekiwaniach i zapewnieniu mu leczenia pozbawionego stresu. Satysfakcja pacjenta po wykonanym zabiegu jest dla mnie priorytetem.

Dzięki nowoczesnym osiągnięciom technologicznym, noszenie protez nie jest jedynym rozwiązaniem. Statystyki jednoznacznie pokazują, że Polacy powinni przykładać większą wagę do swojego uzębienia, a przede wszystkim zdrowia. Bezzębie nie tylko pozbawia uśmiechu, ale nieleczone może być przyczyną wielu poważnych chorób.