Dieta a zdrowie jamy ustnej: jakie produkty wspierają zdrowie zębów?

Popularne powiedzenie "jesteś tym, co jesz" nabiera szczególnego znaczenia, gdy skupiamy się na kondycji jamy ustnej. Stan tej części organizmu często odzwierciedla ogólny stan zdrowia, dlatego warto zwrócić uwagę na to, co spożywamy, ponieważ wpływa to nie tylko na poziom energii i samopoczucie, ale także na zdrowie zębów i dziąseł. Oto, jakie produkty powinny znaleźć się w naszej diecie, aby wspierać zdrowie jamy ustnej, oraz te, których lepiej unikać.
Aleksandra Załęska
2024-04-22 12:46
Udostępnij
Dieta a zdrowie jamy ustnej: jakie produkty wspierają zdrowie zębów?

Spożywanie produktów zawierających cukier dostarcza organizmowi nie tylko energii, ale także pożywkę dla bakterii, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Cukier karmi bakterie tworzące płytkę nazębną, co z kolei prowadzi do osłabienia szkliwa i powstawania próchnicy. Te same bakterie wywołują reakcję zapalną, prowadzącą do uszkodzenia dziąseł i innych struktur zębów.

Dlatego w diecie, mającej na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej, warto unikać słodyczy i dosładzanych napojów, a zamiast tego sięgać po produkty sprzyjające zdrowiu zębów.

Wartościowe składniki diety
Owoce, warzywa, zwłaszcza zielone liściaste, bogate w błonnik, wspierają zdrowie zębów i dziąseł. Produkty mleczne, takie jak sery, mleko, jogurty naturalne, dostarczają wapń i fosfor, które pomagają w odbudowie szkliwa.

Badania wskazują na korzystne działanie polifenoli zawartych np. w zielonej herbacie, winogronach, jagodach czy skórkach owoców, które hamują gromadzenie się bakterii i powstawanie płytki nazębnej. Produkty zawierające fluor, np. rodzynki, krakersy czy masło orzechowe, również wspierają zdrowie jamy ustnej.

Witaminy
Witaminy odgrywają istotną rolę w zdrowiu jamy ustnej. Witamina C, obecna np. w brokułach, papryce czy natce pietruszki, pomaga utrzymać dziąsła w dobrym stanie, zmniejsza skłonność do krwawień i spowalnia proces odsłaniania się szyjek zębowych. Witamina A, zawarta w jajach, mleku, przetworach mlecznych oraz warzywach takich jak marchewka i szpinak, przeciwdziała próchnicy i wspiera tkanki przyzębia.

Witamina D wpływa na poprawę kondycji uzębienia i zmniejsza skłonność do krwawienia dziąseł.

Czy należy myć zęby po każdym posiłku?
Najważniejsze w codziennej higienie jamy ustnej jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, szczególnie przed snem, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się płytki nazębnej i rozwojowi próchnicy.