Ból nadgarstka - co może oznaczać? Jak sobie pomóc?

Ból nadgarstka pojawia się z różnych przyczyn. Bolący nadgarstek może być skutkiem urazu mechanicznego - skręcenia lub złamania. Bywa objawem stanu zapalnego, a niekiedy nawet zapowiedzią problemów reumatycznych, lecz może równie dobrze świadczyć o zwykłym przeciążeniu. Jak sobie radzić z silnym bólem nadgarstka? W pierwszej kolejności należy złagodzić dolegliwości, a gdy ból nadgarstka nie mija, konieczna jest wizyta u ortopedy.
2020-04-05 00:00
Udostępnij
Ból nadgarstka - co może oznaczać? Jak sobie pomóc?

Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka

Nadgarstek składa się z ośmiu drobnych kości, z których trzy (łódeczkowata, księżycowata i trójgraniasta) łączą się za pomocą stawu promieniowo-nadgarstkowego z kością promieniową i łokciową, a pięć pozostałych (grochowata, dwie czworoboczne większa i mniejsza, główkowata i haczykowa) z kością śródręki. Nadgarstek ma dość skomplikowaną budowę (drobne kości, ścięgna, stawy, więzadła). To jedna z najbardziej ruchomych części anatomicznych ręki, umożliwiająca wykonywanie swobodnych ruchów zgięciowych, wyprostowych oraz różnokierunkowych odchyleń. Ze względu na tak dużą eksploatację nadgarstek stanowi punkt newralgiczny, bardzo podatny na urazy i przeciążenia.

Ból nadgarstka po upadku

Ból w nadgarstku może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są zmiany pourazowe, najczęściej będące skutkiem upadków, podczas których asekuracja polega na nieodpowiednim podparciu ciała ręką. Ból nadgarstka po upadku może świadczyć o uszkodzeniu tkanek miękkich (torebki stawowej, więzadeł), zwichnięciu, skręceniu, a nawet złamaniu. Choć wydaje się, że podobne kontuzje dotyczą wyłącznie sportowców, okazuje się, że równie często doświadczają ich dzieci poniżej 8. roku życia oraz osoby starsze (powyżej 65. roku życia).

Ból nadgarstka bez urazu

Ból nadgarstka nie zawsze jest przyczyną upadku czy urazu mechanicznego. Zdarza się, że stanowi rezultat przeciążenia, na przykład u osób pracujących fizycznie, które muszą dźwigać ciężkie przedmioty, ale też u pracowników biurowych, stale powtarzających te same czynności. Jedną z chorób zawodowych, na którą narażeni są programiści, graficy, pisarze, jak również pianiści, jest zespół cieśni nadgarstka, spowodowany stałym uciskiem nerwu pośrodkowego, który znajduje się w kanale nadgarstka. Główne objawy tego schorzenia to piekący ból palców, uczucie drętwienia i mrowienia, dyskomfort pojawiający się w trakcie zginania, ale także w nocy. Cieśń nadgarstka bardzo często jest powikłaniem chorób reumatycznych, może wiązać się z chorobą zwyrodnieniową rąk lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, którym oprócz bólu towarzyszy obrzęk stawów i znamienna sztywność poranna.

Jeszcze jedną chorobą, która wywołuje silny ból nadgarstka (zwłaszcza po boku) utrudniający poruszanie dłonią jest zespół de Quervaina. To skutek zapalenia ścięgien kciuka. Najwięcej zachorowań na tę chorobę odnotowuje się u osób, których praca wymaga stałego zginania i prostowania palca przeciwstawnego, a więc fryzjerów, mechaników samochodowych, gospodyń domowych i młodych mam noszących niemowlęta.

Postępowanie w przypadku bólu nadgarstka

Ból nadgarstka - co robić?

Ból nadgarstka to wyraźny sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odciążenie ręki i podjęcie działania objawowego. Na bolący nadgarstek dobrze jest stosować plastry przeciwbólowe, najlepiej zarówno o właściwościach znieczulających, jak i przeciwzapalnych. Wskazane jest również wykonywanie zimnych lub ciepłych okładów. Jeśli ból nadgarstka nie mija w ciągu kilku dni lub występuje razem z zaburzeniem czucia, obrzękiem stawów, sztywnością palców, gorączką lub innymi niepokojącymi objawami, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przed wizytą u ortopedy warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Gdzie dokładnie zlokalizowany jest ból?
  • Czy występują jakieś inne dolegliwości?
  • Co mogło wywołać ból nadgarstka?
  • Kiedy pojawiły się pierwsze objawy?

Ból nadgarstka - jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Na podstawie wywiadu i oceny przedmiotowej lekarz może od razu postawić diagnozę lub zlecić wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej przy bólu nadgarstka trzeba zrobić RTG lub USG, rzadziej rezonans magnetyczny czy tomografię. Przy podejrzeniu chorób reumatycznych konieczne jest wykonanie testów laboratoryjnych, a aby zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka, przeprowadza się badania przewodnictwa nerwowego.

Leczenie bólu nadgarstka zależy przede wszystkim od jego źródła. Przy urazach mechanicznych często niezbędne jest unieruchomienie ręki gipsem lub ortezą. Czasem bolącego nadgarstka nie da się wyleczyć bez pomocy interwencji chirurgicznej. Inne jednostki chorobowe nadgarstka, w tym te o podłożu reumatycznym, wymagają wdrożenia farmakoterapii. Bardzo często ból w nadgarstku jest wskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji ruchowej (fizjoterapii, fizykoterapii).

Chociaż działanie przyczynowe jest tu kluczowe, aby powrócić do pełni zdrowia, równie ważne jest działanie objawowe. Leczenie bólu musi przebiegać w warunkach jak najbardziej komfortowych dla chorego, dlatego w okresie rekonwalescencji wskazane jest łagodzenie wszelkich dolegliwości za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci tabletek lub bezpieczniejszych dla żołądka plastrów. Pomóc może wspieranie się innymi “domowymi sposobami” (okładami, tejpami, itp.).