Nagonka na cholesterol, która rozpoczęła się kilkanaście lat temu, nie jest tak do końca uzasadniona. Pełni on bowiem ważną funkcję w organizmie człowieka, a jego niedobór może przyczynić się do kłopotów ze zdrowiem. Cholesterol jest niezastąpionym składnikiem komórek, kwasów żółciowych, witaminy D3, czy hormonów. Wytwarzany jest przede wszystkim w wątrobie, jedynie ok. 15% pochodzi z pokarmu spożywanego na co dzień. Należy jednak żywić się odpowiednimi produktami, które zawierają korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, a ponadto nie eliminować całkowicie tłuszczu z diety.
2018-06-07 00:00
Udostępnij
Cholesterol a zdrowie

LDL

Badania wykazały, że cholesterol składa się z dwóch frakcji: LDL oraz HDL, które mają różną budowę i wykazują odmienne działanie. LDL zawiera lipoproteiny o małej gęstości, a jego zadaniem jest transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Potocznie nazywany jest złym cholesterolem, ponieważ jego nadmiar osadza się w postaci złogów w tętnicach wieńcowych, zmniejszając ich światło. Z tego powodu zaliczono go do czynników ryzyka choroby niedokrwiennej i zawału serca oraz udaru mózgu. Do najczęstszych przyczyn wzrostu frakcji LDL lekarze zaliczają palenie tytoniu, nadwagę, przewlekły stres, brak ruchu, złą dietę, a także uwarunkowania genetyczne.

HDL

W odróżnieniu od LDL, ta frakcja zawiera lipoproteiny o dużej gęstości. Rola HDL polega na wiązaniu zbędnego cholesterolu i przenoszeniu go do wątroby, gdzie ulega przetworzeniu, magazynowaniu lub wydaleniu wraz z żółcią. W prawidłowo funkcjonującym organizmie HFL powinno być nie mniej niż 40mg/dl (natomiast LDL nie więcej niż 100mg/dl). Lekarze zalecają wykonywanie badań na cholesterol przynajmniej raz w roku – ważne jest nie tyle całkowite jego stężenie (które powinno wynosić poniżej 200 mg/dl), ile stosunek HDL do LDL. W artykule https://poznajsienatluszczach.pl/2016/07/11/cholesterol/można naleźć dużo więcej informacji na ten temat.

Cholesterol w żywności

Wiele osób, z obawy przed wzrostem poziomu cholesterolu, znacznie ogranicza spożywanie jajek. Okazuje się jednak, że (według Światowej Organizacji Zdrowia) można bez obawy zjadać do 10 jaj tygodniowo. Jajka zawierają dużo składników mineralnych, witamin, lecytyny oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych, które działają korzystnie na stosunek frakcji HDL do LDL. Niestety wątróbka, sery żółte i kiełbasy (w tym również salami) są bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego należy ograniczać ich nadmierne spożycie.

Jak zadbać o prawidłowe stężenie cholesterolu w organizmie?

Przede wszystkim, ponieważ cholesterol produkowany jest głównie przez sam organizm, należy prowadzić higieniczny tryb życia i unikać niepotrzebnych stresów. Lekarze zalecają aktywność fizyczną, ograniczenie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie używek oraz stosowanie zrównoważonej diety, polegającej na ograniczeniu przyjmowania przetworzonej żywności oraz unikaniu lub ograniczeniu spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans na korzyść tłuszczów pochodzenia roślinnego.

Dieta na obniżenie cholesterolu

Osoby, które mają za wysoki poziom cholesterolu, powinny zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (nasycone), tłuszczami roślinnymi, nie rafinowanymi, jak np. oliwą z oliwek, olejem rzepakowym, lnianym itp. Zamiast kiełbasy i mięsa wieprzowego lepiej spożywać kurczaki i ryby. Białe pieczywo, chipsy i frytki należy zamienić na orzechy, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Produkty bogate w błonnik utrudniają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, a tłuste ryby morskie (zawierające kwasy omega 3) pomagają utrzymać jego prawidłowy poziom w organizmie. Ponadto wskazane jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała, czemu sprzyja zmniejszenie ilości spożywanych kalorii.

Osoby odżywiające się świadomie i zdrowo żyją dłużej.