Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, a my sami możemy przyczynić się do jego pogorszenia przez całe życie. Dobre nawyki i odpowiednia profilaktyka mogą znacząco wpłynąć na zdrowie naszych oczu. Lekarz Tomasz Tomczyk z kliniki Oko-Test w Olkuszu i Nowym Targu podpowiada, jak właściwie dbać o wzrok w różnych etapach życia.
Aleksandra Załęska
2024-04-03 09:54
Udostępnij
Jak dbać o wzrok?

Ćwiczenia wzroku

W dzisiejszych czasach, gdy intensywnie wykorzystujemy wzrok, ważne jest, abyśmy dawali naszym oczom odpowiednią przerwę i zadawali oczom odpowiednią profilaktykę. Lekarz Tomasz Tomczyk zaleca stosowanie zasady 20-20-20, która polega na wykonywaniu ćwiczeń wzroku, np. co 20 minut pracy przed komputerem czy czytania, należy przez 20 sekund spoglądać w dal na odległość około 20 stóp (czyli około 6 metrów). To pomaga w rozluźnieniu mięśni oka i zapobiega szybszemu starzeniu się oczu.

Ważne jest również masowanie mięśnia okrężnego oka oraz stosowanie ciepłych okładów na oczy, co pomaga w rozluźnieniu i odprężeniu mięśni oraz poprawia krążenie krwi.

Dbajmy o wzrok przed ekranami

Współcześnie spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami komputerów i smartfonów, co może negatywnie wpływać na zdrowie naszych oczu. Lekarz Tomczyk podpowiada kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o wzrok w przypadku długotrwałego korzystania z komputerów:

  • Dostosuj jasność ekranu oraz kontrast do otoczenia, aby uniknąć nadmiernego męczenia oczu.
  • Zminimalizuj odblaski poprzez stosowanie matowych filtrów na ekranie.
  • Zaopatrz się w okulary ochronne lub nakładki do komputera, aby zminimalizować wpływ światła niebieskiego na oczy.
  • Pamiętaj o regularnym mruganiu, co pomaga w nawilżeniu oczu.
  • Zachowuj odpowiednią pozycję przed monitorem, siedząc w odpowiedniej odległości od ekranu i dbając o ergonomiczną postawę.

Chrońmy oczy przed promieniowaniem UV

Promieniowanie UVA i UVB może mieć zgubne skutki dla naszych oczu, dlatego ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami UV przez cały rok. Dobrze dobrane okulary chronią przed wieloma schorzeniami oczu, takimi jak zapalenie spojówek czy uszkodzenie rogówki. Warto więc inwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Regularne wizyty kontrolne u okulisty

Systematyczne badania u okulisty pozwalają wykryć wczesne problemy ze wzrokiem i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Dlatego zaleca się regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Jak spowolnić proces starzenia się wzroku?

Proces starzenia się wzroku jest nieunikniony, jednak istnieją sposoby, aby go spowolnić. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz dbanie o ogólny stan zdrowia organizmu mogą pomóc w zachowaniu dobrego wzroku na dłużej. Ważne jest również noszenie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych u okulisty.

Podsumowując, dbanie o wzrok to nie tylko kwestia dobrych nawyków i odpowiedniej profilaktyki, ale także regularnych kontroli u specjalisty i troski o ogólny stan zdrowia. Dzięki temu możemy cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat.