fit.pl mobile logo

Czy robaki u kota są niebezpieczne dla człowieka?

Robaki u kota mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia, jak i dla jego właściciela. Jak zadbać o zdrowie pupila i swoje?

Co warto wiedzieć na temat robaków u kotów?

Systematyczne badania, a także wizyty u lekarzy są jednym z bardziej istotnych obowiązków każdego właściciela kota. Do profilaktyki zdrowotnej kotów trzeba zaliczyć ich odrobaczenie. Nie wszyscy jednak wiedzą na jakie pasożyty wewnętrzne narażone są koty i jaki mają one wpływ na zdrowię zwierzęcia. Ile kosztuje odrobaczanie kota?

Jak wyglądają robaki u kota?

Wspomniane robaki można bez żadnego problemu dostrzec nawet gołym okiem. Osiągają bowiem długość dochodzącą do 10 cm. Z kolei wyglądem w najprostszym możliwym ujęciu będą przypominać makaron spaghetti. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że kot może się nimi zarazić przez zjedzenie np. myszy. Mogą one w bardzo prosty sposób przedostać się do gruczołów mlecznych czy łożyska karmiącej kotki. Nowo narodzone zwierzęta bardzo często są już zarażone wspomnianymi robakami.

Następną grupą pasożytów, którą mogą zarazić się koty są tęgoryjce. Należy mieć świadomość, że odżywają się one krwią nosiciela. Ponadto są praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka. Dorastają bowiem do rozmiarów od 5 do 20 mm. Z kolei do organizmu kota będą przedostawały się tak samo, jak wspomniane wcześniej glisty, czyli przez skórę lub po połknięciu. Później będą wędrowały układem krwionośnym, a także drogami oddechowymi do samych jelit. Nie wszyscy właściciele kotów zdają sobie sprawę, że ich obecność może doprowadzić nawet do anemii. Należy również mieć świadomość, że bardzo charakterystycznym objawem będą ślady krwi w kale kota.

Kolejnym bardzo niebezpiecznym pasożytem jest tasiemiec. W zdecydowanej większości przypadków będzie jednak występował u kotów zaniedbanych, a także zapchlonych, gdyż do zakażenia dochodzi przez zjedzone pchły. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane robaki stosunkowo długo bytują w jelitach kota. Są nie tylko i wyłącznie długie, ale również wstęgowate. Ponadto ich ciało jest podzielone na stosunkowo duża liczbę członów, z których każdy posiada komplet narządów rozrodczych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że fragmenty tasiemców, które są martwe przypominają w swoim wyglądzie ziarna ryżu. Można dostrzec je w okolicach odbytu kota.

Jak poznać, że kot ma robaki?

Pierwszą oznaką świadczącą o tym, że kot ma robaki jest utrata wagi. Ponadto wygląd sierści może się zdecydowanie pogarszać. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość pasożytów zagnieżdża się w jelitach kota. W ten sposób czerpie bardzo istotne substancje odżywcze. Trzeba zaznaczyć, że robak będzie się żywił dokładnie tym, co zjadło zwierzę. Przechwytuje bowiem najcenniejsze składniki odżywcze. Oznacza to tym samym, że dla kota zostanie niewiele, dlatego będzie systematycznie tracił na wadze. Ponadto jego sierść będzie nie tylko matowa, ale również szorstka, Może również wypadać nadmiernie.

Nie można oczywiście zapomnieć, że produkty przemiany materii wydalane przez pasożyty bardzo często będą działały, jak toksyny. Ich kumulacja będzie z kolei odbijała się na odporności zwierzęcia. Kot nie będzie miał ochoty na jakąkolwiek zabawę. Stanie się ospały, a także apatyczny. Warto również wiedzieć, że symptomami, które będą wskazywały na to, że dany kot zaraził się pasożytami są zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Zwierzę może wymiotować czy zmagać się z wzdęciami. W przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów rekomendowane jest możliwie najszybsze skonsultowanie się z weterynarzem. Godny uwagi jest fakt, że obecnie ze znaczną większością pasożytów można sobie poradzić w bardzo prosty sposób.

Ile kosztuje odrobaczanie kota?

Cena odrobaczenia kota będzie uzależniona od zastosowanego preparatu, miasta, a także renomy gabinetu weterynaryjnego. Do odrobaczania kotów przeważnie wykorzystywane są tabletki. Ich koszt wynosi w zdecydowanej większości przypadków 10 złotych. Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku ewentualnych problemów z ich podaniem, odrobaczenie trzeba przeprowadzić przez użycie różnego rodzaju past, żeli czy specjalnych kropli, które są aplikowane na kart zwierzęcia. Oczywiście koszt tego rodzaju preparatów będzie znacznie większy w porównaniu do tabletek. Może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Nie można jednak oszczędzać na zdrowiu swojego kota.

Wszystkiego o odrobaczaniu kota dowiesz się w serwisie Co w Sierści Piszczy prowadzonym przez lekarzy weterynarii: https://cowsierscipiszczy.pl/robaki-kota-odrobaczanie/

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl