fit.pl mobile logo

Czy tylko tłuste, czerwone mięso zagraża poziomowi cholesterolu?

Stereotypowo z wysokim poziomem cholesterolu było łączone tłuste czerwone mięso – np. karkówka wieprzowa czy boczek. Jak jednak pokazują badania, białe mięso również ma wpływ na podwyższanie poziomu LDL, a jego nadmierne spożycie również może się przekładać na wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Badacze odkryli, że gdy mięso białe i czerwone zawierają ten sam poziom tłuszczów nasyconych, mają ten sam wpływ na organizm ludzki. Należy jednak podkreślić z drugiej strony, że w większości przypadków białe mięso jest chudsze – przykładowo mięso z piersi indyka bez skóry zawiera 49 mg cholesterolu na 100 g, za to udziec barani – już 78 mg/100g.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol LDL, rozważ ograniczenie spożycia mięsa, a w szczególności czerwonego. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, nie powinno ono przekraczać 0,5 kg tygodniowo.

Warto też podkreślić, że w mięsie oraz mleku, które pochodzą od zwierząt przeżuwających (bydła, owiec czy kóz) oraz ich przetworach, występują bardzo szkodliwe tłuszcze trans – powodują one wzrost poziomu cholesterolu LDL i spadek poziomu cholesterolu HDL. Tłuszcze trans są także obecne w produktach zawierających częściowo utwardzone bądź częściowo uwodornione oleje roślinne. To kolejny powód, aby ograniczyć ich spożycie.

Natomiast, wbrew stereotypom, w dobrej jakości margarynach szkodliwe tłuszcze trans są praktycznie nieobecne – zmiany produkcyjne, które umożliwiły ich niemal całkowitą eliminację, nastąpiły już wiele lat temu.

Jak obniżyć cholesterol, czyli co zamiast tłuszczów zwierzęcych?

Chcesz obniżyć cholesterol, ale zastanawiasz się, w jaki sposób zastąpić produkty bogate w tłuszcze nasycone? Możliwości jest wiele.

Jeżeli chcesz ograniczyć spożycie mięsa, pomyśl o:

  • zastąpieniu go rybami – rekomenduje się sięganie po nie, jako bogate źródło kwasów omega-3, co najmniej 2 razy w tygodniu,
  • sięgnięciu po rośliny strączkowe, które stanowią doskonałe źródło białka – mogą to być np. soczewica, ciecierzyca, bób czy fasola.

Możesz też jeść jaja.

To jednak nie koniec. Warto również pamiętać o ograniczeniu spożywania tłuszczów zwierzęcych zawartych w nabiale.

Pamiętaj, że np. w 100 g klasycznego masła ekstra, zawierającego łącznie 82-3% tłuszczu, znajduje się aż ponad 54 g tłuszczów nasyconych. Dla porównania, margaryna Optima Cardio, zaliczana do żywności funkcjonalnej, zawiera 60 g tłuszczów na 100 g, z czego tylko 17 g to tłuszcze nasycone. Ponadto jest ona źródłem steroli roślinnych. Badania dowodzą, że przyczyniają się one do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[1]

Z myślą o obniżeniu złego cholesterolu nie można też zapominać o wzbogaceniu diety o błonnik pokarmowy, a także o zwiększeniu aktywności fizycznej. To prosta droga do lepszego zdrowia i samopoczucia.

[1] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl