fit.pl mobile logo

Gdy malucha boli gardło – czy jest się czego bać?

Często pojawiająca się u dziecka angina, nieustanny ból gardła, a nawet wysoka gorączka – to powody do zmartwień wielu rodziców. Choroby dróg oddechowych najmłodszych, zwłaszcza te powtarzające się, to znak, że z układem odpornościowym malucha nie wszystko jest w porządku. Dlatego na najczęściej padające pytania dotyczące infekcji odpowiadamy wraz z lek. laryngologiem Edytą Witkowska

Kiedy zapalenie dróg oddechowych jest poważne?

Gdy dziecko skarży się nie tylko na pieczenie gardła, ale i m.in. bóle głowy, możemy mieć do czynienia z ostrą postacią zapalenia. Warto wówczas dokładniej przyjrzeć się innym objawom. – Ostre zapalenie gardła może być spowodowane zarówno wirusami, jak i bakteriami. W pierwszym przypadku u małego pacjenta mamy do czynienia z nieżytem nosa, stanem podgorączkowym czy lekką chrypką, natomiast w drugiej sytuacji dziecko ma zwykle wysoką gorączkę i nasilone objawy ogólne, czyli silny ból głowy i dróg oddechowych promieniujący do ucha – mówi doktor Edyta Witkowska, laryngolog ze Szpitala Medicover. Uwaga – przy infekcji wirusowej pociecha może zarażać innych nawet do siedmiu dni od momentu podjęcia leczenia, dlatego najlepiej, aby w tym czasie przebywała w domu.

Angina – wróg numer jeden dla migdałków?

– Pierwszym objawem anginy może być silny ból gardła, u malucha możemy też zaobserwować szybki wzrost temperatury ciała oraz powiększone węzły chłonne, a także biały nalot na migdałkach. W takich okolicznościach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ jeśli ta infekcja nie jest leczona, może spowodować poważne powikłania – informuje laryngolog Ewa Witkowska. Ważne jest, aby nie kończyć leczenia od razu w momencie, kiedy pociecha poczuję się lepiej. – Leki zawsze stosujemy tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwane leczenie może skutkować poważnymi komplikacjami takimi jak ropień okołomigdałowy czy zapaleniem stawów, nerek i skóry – dodaje Edyta Witkowska, laryngolog ze Szpitala Medicover. Warto wiedzieć, że jeżeli angina jest leczona prawidłowo, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla migdałków.

Zapalenie migdałków – czy konieczne jest ich wycięcie?

Bakteryjne zapalenie migdałków to właśnie nic innego jak angina. Natomiast obejmująca je infekcja wirusowa ma nieco lżejszy przebieg, ale objawy są podobne. Dziecko może mieć katar, kaszel i powiększone migdałki, ale niekoniecznie pojawi się na nich biały nalot. Nie zwalnia nas to jednak z obserwowania pociechy i wizyty z nią u lekarza. – Zapalenie migdałków nie oznacz jeszcze konieczności ich wycięcia, jednak w przypadku nawracających dolegliwości dotyczących układu oddechowego warto skonsultować się z laryngologiem, który dokładnie zapozna się z przebiegiem chorób dziecka i zadecyduje, czy kwalifikuje się ono do takiego zabiegu – informuje Edyta Witkowska, laryngolog ze Szpitala Medicover.

Przerost migdałka gardłowego – czy da się uchronić dziecko przed zabiegiem?

Wycięcie migdałków to bardzo delikatny temat dla wielu rodziców. Nie chcą oni bowiem narażać swoich dzieci na zabieg oraz stres wiążący się z pobytem w szpitalu. Warto jednak pamiętać o tym, że maluch z przerostem migdałka gardłowego musi być pod stałą opieką lekarza. – Przyczynami przerostu migdałka gardłowego są m.in. przebyte infekcje dróg oddechowych, choroby zakaźne czy alergie. Przed podjęciem decyzji o skierowaniu małego pacjenta na zabieg, warto wykonać wideofiberoskopię – mówi Edyta Witkowska, laryngolog ze Szpitala Medicover.

– Podczas tego badania wykorzystujemy fiberoskop – giętki endoskop, na końcu którego znajduje się kamera, która pozwala lekarzowi obejrzeć górne drogi oddechowe pacjenta – dodaje. Samo badanie nie jest skomplikowane, nie wymaga stosowania znieczulenia, gdyż jest bezbolesne i zwykle trwa kilka minut. Pacjent siada z głową opartą o zagłówek, a fiberoskop jest wprowadzony do jego nosa i przesuwany do jamy nosowo-gardłowej. – Jest to niezwykle pomocna metoda zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają zdiagnozowany przerost migdałka gardłowego, ponieważ urządzenie dostosowuje się do naturalnych krzywizn w ciele małego pacjenta. Lekarz może dokładnie obejrzeć wszystkie miejsca, które podejrzewa o to, że są objęte infekcją, a maluch nie denerwuje się i nie wyrywa, ponieważ badanie jest bezbolesne – dodaje Edyta Witkowska, laryngolog. Na podstawie jego wyników specjalista podejmuje następnie decyzję o dalszym postępowaniu. Może zalecić wycięcie migdałków, jednak zdarza się, że dzięki temu badaniu okazuje się, iż wystarczy leczenie farmakologiczne.

Infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych u dzieci to poważne choroby, których nie należy lekceważyć. Dlatego jeżeli zauważysz u swojej pociechy niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i rozpoczęcia leczenia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl