Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Okazuje się, że nie 10 tysięcy

Nic nie poprawia kondycji organizmu tak bardzo jak codzienna porcja zdrowego ruchu. Jeszcze lepiej, jeśli możemy zmierzyć naszą aktywność w prosty sposób, np. w krokach. Dla wielu z nas magicznym celem jest wykonanie 10 tysięcy kroków dziennie. Ale czy to faktycznie słuszny cel? Najnowsze badania sugerują, że niekoniecznie.
Aleksandra Załęska
2024-04-08 15:23
Udostępnij
Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Okazuje się, że nie 10 tysięcy

Czy musimy robić 10 tysięcy kroków dziennie?

Efekty, jakie przynosi regularna aktywność fizyczna, są trudne do wyrażenia liczbami. Niemniej podejmujemy próby mierzenia naszej aktywności, ponieważ ułatwia to planowanie i monitorowanie naszych działań. Jednak okazuje się, że symboliczne 10 tysięcy kroków dziennie, które często traktujemy jako cel, może być lekką przesadą. Według doniesień z ScienceAlert, znacznie mniejsza liczba kroków może być równie korzystna dla zdrowia.

Ile kroków dziennie? To kwestia indywidualna

Wiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazało, że wykonywanie większej ilości kroków każdego dnia zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Niezależnie od tego, czy są to kroki szybkie czy wolniejsze, ważne jest, żebyśmy byli aktywni. Jednakże optymalna liczba kroków różni się dla każdego z nas, i to, ile kroków jest potrzebnych do poprawy zdrowia, jest kwestią indywidualną.

W jednym z najnowszych badań, zespołowi pod kierownictwem ekspertki od aktywności fizycznej, Amandy Paluch z University of Massachusetts, udało się przeanalizować dane ponad 2 tysięcy mężczyzn i kobiet w średnim wieku z czterech różnych miast w USA.

Uczestnicy, których średnia wieku wynosiła około 45 lat, byli monitorowani przez okres od 2005 roku do 2018 roku za pomocą akcelerometrów, które śledziły ich dzienną aktywność fizyczną oraz liczbę kroków.

Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Wystarczy 7 tysięcy

Po przeprowadzeniu analiz, naukowcy doszli do wniosku, że osoby wykonujące co najmniej 7 tysięcy kroków dziennie miały o 50-70% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu z tymi, które wykonywały mniejszą ilość kroków.

Sama intensywność kroków nie miała wpływu na to ryzyko, ani nawet czy ktoś wykonywał więcej niż 7 tysięcy kroków. Badacze zaznaczają jednak, że wyniki te mogą się różnić w zależności od badanej grupy, i nie można ich traktować jako absolutnej reguły.

  • 7 tysięcy kroków dziennie może być świetnym celem dla wielu osób, które obecnie nie osiągają tej liczby - powiedziała Amanda Paluch w wywiadzie dla HealthDay News, cytowanym przez ScienceAlert. - Liczba kroków jest łatwa do monitorowania, a zwiększenie jej to dobry sposób na poprawę zdrowia - dodała.

Nowa Generacja Urządzeń, Nowe Badania

Według Nicole Spartano z Boston University, w przyszłości możemy oczekiwać jeszcze większej wiedzy na temat wpływu codziennych kroków na zdrowie. Nowe badania, wykorzystujące najnowsze technologie, mogą dać nam lepsze zrozumienie tego zagadnienia. Jednakże trzeba pamiętać, że starsze badania mogą się różnić od tych prowadzonych na nowoczesnych urządzeniach, takich jak smartwatche czy aplikacje na smartfony.