Kleszcze na dobre zadomowiły się w lasach i parkach. Czy rzeczywiście czają się wszędzie? Czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z nimi? Czy są równie groźne dla ludzi jak i dla zwierząt? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza, gdy już wszczepi się w skórę?
fit.pl
2011-04-27 00:00
Udostępnij
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Kleszcze mogą przenosić pierwotniaki, bakterie i wirusy powodujące choroby niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, takie jak zapalenie opon mózgowych czy bolerioza.

Wiele osób myśli, że kleszcze występują tylko na łąkach i obrzeżach lasów. Tymczasem bardzo często można je spotkać również w miejskich parkach i osiedlowych alejkach, czyli wszędzie tam, gdzie lubimy spacerować z naszymi psami.

Zdarza się, że kleszcze czyhają na swoją ofiarę na drzewach, ale tylko na tych najniższych, nie przekraczających metra wysokości. Kleszcz bardzo pilnuje tego, aby być jak najbliżej gruntu, gdzie w razie upału może znaleźć schronienie. Dlatego zazwyczaj czeka na przyszłego żywiciela ukryty na spodniej stronie źdźbła trawy lub liścia niskiej rośliny. Wyczuwając z daleka zapach człowieka czy zwierzęcia spadają na ciało ofiary i przemieszczają się po nim szukając najbardziej dogodnego miejsca do wkłucia – czyli miejsca gdzie skóra jest delikatna i ciepła.

Ulubiony przysmak kleszcza

Krew ssaków to nie tylko ulubiony, ale i jedyny pokarm samicy kleszcza, która czerpie z niej wszelkie składniki odżywcze. Dlatego wiosną, tuż przed okresem rozrodczym, wygłodniały pasożyt musi się dobrze najeść, aby jego gatunek przetrwał. Po sytym posiłku wielkość tego małego pajęczaka zwiększa się nawet 10-krotnie.

To prawda, że największa aktywność kleszczy przypada na okres od początku wiosny do późnej jesieni, jednak spotkać je można przez cały rok, zwłaszcza jeśli zima jest łagodna, a temperatura sięga powyżej 5 stopni Celsjusza.

Bardziej narażone na atak kleszczy są osoby prowadzące aktywny styl życia, często chodzące po lasach, łąkach, górach, zbierające jagody czy grzyby. Lekarze alarmują by nie tylko szczepić siebie i dzieci, ale przede wszystkim zadbać o odpowiedni strój na wszelkiego rodzaju wyprawy letnie – szczególnie do lasu.

Można się przed nimi chronić, zakładając długie spodnie, skarpety, pełne obuwie, bluzę z długimi rękawami przed każdą wyprawą do lasu.

Czy zatem pozostaje nam nie wychodzić z domu? Czy możemy jeszcze w jakikolwiek inny sposób zabezpieczyć się przed atakami kleszczy? Nawet jeśli wcześniej zadbaliśmy o stosowne szczepienia, warto przed wyjściem czy wyjazdem na wycieczkę zaopatrzyć się w preparaty, które mogą skutecznie odstraszać kleszcze.


Jak usunąć kleszcza?


Kleszcze przed ugryzieniem znieczulają naszą skórę swoją śliną. Dlatego też często nie czujemy, że zostaliśmy zaatakowani. Jeżeli pomimo podjętych środków ostrożności znajdziemy na swoim ciele tego owada, po pierwsze nie panikujmy. Jak najszybciej powinniśmy usunąć kleszcza pesetą kosmetyczną. Wprawdzie do przeniesienia się bakterii wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu wystarczy kilka minut, tym nie mniej szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza kilkakrotnie ryzyko zachorowania.

Kleszcza musimy usunąć w całości. Chwyć go za twardą nasadę narządów gębowych, która znajduje się przy skórze. Nie usuwaj kleszcza rękami, nie smaruj tłuszczem, wazeliną , kremem, alkoholem, nie wolno też przypalać go czy zgniatać. Po skończonym zabiegu zalecane jest, aby sprawdzić przy pomocy lupy czy kleszcz został wyciągnięty w całości.

W aptekach możesz znaleźć specjalne urządzenia, które pomagają usuwać kleszcze z ciała. Działają one na zasadzie kleszczołapek. Po wyjęciu owada ręce należy dokładnie umyć, a ranę przemyć dezynfekującym środkiem.

Jeżeli sama obawiasz się usunąć kleszcza, zawsze możesz udać się do lekarza lub pielęgniarki, którzy niewątpliwie służyć będzą fachową pomocą.

Pamiętaj, aby po usunięciu kleszcza obserwować miejsce ukłucia przez okres kilku tygodni. Gdy pojawi się zaczerwienienie lub powiększający rumień należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Dla pewności warto zrobić też testy na przeciwciała w kierunku boleriozy. Krew można zbadać nie wcześniej niż 3 tygodnie po ugryzieniu kleszcza.