fit.pl mobile logo

Jak chronić stawy przed i po treningu

Zbyt intensywny trening lub nieodpowiednie przygotowanie i przeforsowanie może narażać stawy na dodatkowe obciążenia. Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą chronić układu ruchu, tak by nigdy nie zawiódł

Chrząstka stawowa nazywana tkanką łączną pokrywa zakończenia kości. Jej głównym składnikiem budulcowym jest kolagen typu II, glikozaminoglikany (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny), a także w mniejszym stopniu proteoglikany oraz inne białka. Składniki te tworzą tzw. macierz międzykomórkową, która wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Dzięki temu tkanka  ta pełni wiele istotnych funkcji, między innymi amortyzuje wstrząsy oraz łagodzi tarcie. Dodatkowo w strukturach chrząstki potrafi jednocześnie zajść proces rozkładu uszkodzonych włókien i ich odbudowy.

Niestety te dwa procesy jakimi są rozkład i odbudowa włókien mogą zostać w pewnym momencie zachwiane. Podczas intensywnych treningów dochodzi do „ścierania chrząstki”, a niestety jej odnowa nie odbywa się tak szybko.

Intensywne ćwiczenia i aktywny styl życia sprawiają, że stawy często narażone są na przeciążenia. Należy więc pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do ćwiczeń, właściwej diecie dobranej do swoich potrzeb i dodatkowej suplementacji, żeby na długo cieszyć się ich sprawnością.

Rozgrzewka przed treningiem

Jednym z ważniejszych elementów przed treningiem jest odpowiednie przygotowanie. Każdy trening należy rozpocząć od rozgrzewki. Ma ona na celu nastawienie organizmu do bezpiecznego i intensywnego wysiłku fizycznego. Przed przystąpieniem do treningu należy stopniowo przyzwyczajać organizm do rosnącego obciążenia. Najlepiej sprawdzi się dynamiczna rozgrzewka. Dobrze dobrane ćwiczenia wykonywane przed treningiem mają szereg korzyści: zwiększają przepływ krwi do mięśni i serca, zmniejszają sztywność mięśni i stawów, dostarczanie większej ilości tlenu do mięśni, a przede wszystkim solidna rozgrzewka zapobiega powstawaniu kontuzji.

Zbilansowana dieta

Sprzymierzeńcem w walce o zdrowe stawy jest dieta, która wspomaga walkę z bólem i stanami zapalnymi. Odpowiednio dobrane składniki dostarczają organizmowi substancji, które budują kości oraz są elementami naturalnego zapobiegania chorobom zapalnym. Aby utrzymać stawy w odpowiedniej kondycji, warto zaopatrzyć lodówkę w produkty zawierające:

  • wapń i białko: zawarte w nabiale to naturalny budulec kości. Dlatego w codziennej diecie nie może zabraknąć jogurtów, kefirów, serów i mleka.
  • witaminę C: pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania chrząstki i kości. Produkty, które zawierają dużo witaminy C to owoce dzikiej róży, czarnej porzeczki, rokitnika, truskawki, a także warzywa, takie jak kalarepa, brukselka, papryka oraz nać pietruszki. Świeże owoce i warzywa warto spożywać ze względu na pomocne działanie w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
  • kwasy tłuszczowe OMEGA-3: są jednym z najbardziej cennych składników pożywienia. Korzystnie wpływają na ruchomość stawów, przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Jakie produkty zawierają kwasy Omega-3? Ryby morskie - śledź, łosoś, makrela. Znajdziemy je też w tofu, orzechach włoskich, migdałach, olejach zimnotłoczonych, jak lniany wysokolinoleny, rydzowy czy konopny.

Odpowiednia suplementacja

Ważnym czynnikiem uzupełniającym dietę jest również odpowiednia suplementacja. Warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające kolagen typu II, który wspomaga funkcjonowanie chrząstki stawowej. A to właśnie on stanowi podstawę suplementów diety Collaflex.

 Collaflex pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowiej pracy stawów. Posiada w swoim składzie Collatrin®, który zawiera składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy. Collaflex zawiera także witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Ponadto witamina C pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Dla osób aktywnych fizycznie, dbających o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki, ścięgien i więzadeł, preparatem uzupełniającym dietę jest Collaflex Sport, który został wzbogacony dodatkowo o kolagen typu I, który jest głównym składnikiem ścięgien i więzadeł oraz mangan, który pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl