Jak dym tytoniowy wpływa na narząd wzroku?

Palenie aktywne i bierny wywiera istotny wpływ na struktury gałki ocznej, zaburzając fizjologiczne procesy i stymulując rozwój patologicznych procesów chorobowych związanych z oczami.
Aleksandra Załęska
2024-03-14 11:39
Udostępnij
Jak dym tytoniowy wpływa na narząd wzroku?

Dym tytoniowy może negatywnie wpływać na narząd wzroku i zdrowie oczu na różne sposoby. Jako substancja drażniąca może wywoływać podrażnienie spojówek i objawy zespołu suchego oka. Toksyczne składniki dymu tytoniowego prowadzą do uszkodzeń oksydacyjnych białek, co potencjalnie zwiększa stężenie mniejszych fragmentów białek w filmie łzowym. Palenie może także wpływać na zmiany w przepływie krwi w okolicach oczu, co powoduje przenikanie cząsteczek białka.

U palaczy zmiany w stabilności filmu łzowego, wynikające z niedoboru warstwy lipidowej, mogą pogłębiać uczucie suchości i prowadzić do podrażnień oka. Palenie stanowi także czynnik ryzyka dla zaćmy. Niedobór tlenu, będący efektem mechanizmów regulacyjnych, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, głównie w obszarze tętnicy ocznej, tętnicy środkowej, żyły środkowej siatkówki i tętnicy rzęskowej tylnej krótkiej bocznej — tłumaczy Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Oto kilka przykładów, jak dym tytoniowy może negatywnie wpływać na oczy:

  1. Podrażnienie i zaczerwienienie oczu: Wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia oczu, co może wywoływać dyskomfort i uczucie suchości w okolicach oczu.

  2. Zwiększone ryzyko chorób oczu: Ekspozycja na dym tytoniowy zwiększa ryzyko rozwoju chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa.

  3. Zmniejszenie ostrości wzroku: Długotrwałe palenie papierosów może prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku, szczególnie u osób starszych.

  4. Zwiększone ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej: Badania wykazują, że u palaczy postęp zwyrodnienia plamki żółtej jest szybszy.

  5. Zwiększone ryzyko chorób naczyniowych: Palenie papierosów może uszkadzać naczynia krwionośne w oku, co zwiększa ryzyko chorób naczyniowych, takich jak zakrzepica żyły siatkówki.

Warto podkreślić, że ekspozycja na dym tytoniowy może także negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia, co również ma konsekwencje dla zdrowia oczu. Dlatego ważne jest unikanie palenia tytoniu oraz miejsc, gdzie występuje aktywne palenie, aby chronić zdrowie oczu i ogólną kondycję.