Objawy odstawienne. Jakie są uboczne skutki rzucania palenia?

Rzucenie palenia jest zdecydowanie dobrą decyzją z punktu widzenia zdrowia. Zadanie to jednak wiąże się z pewnymi trudnościami, zwłaszcza na początku. Objawy odstawienia mogą Cię zaniepokoić, ale trzeba się z nimi uporać, by móc przetrwać ten trudny okres. Ważne jest, aby mieć świadomość, czego możesz się spodziewać tuż po rzuceniu palenia.
Aleksandra Załęska
2024-03-21 14:18
Udostępnij
Objawy odstawienne. Jakie są uboczne skutki rzucania palenia?

Objawy rzucenia palenia. Na co trzeba się przygotować?

Pierwszym objawem, który często pojawia się po rzuceniu palenia, jest intensywny głód nikotynowy. Organizm przyzwyczajony do regularnego spożywania tej substancji będzie reagował na jej brak. Ważne jest, aby znaleźć skuteczne metody kontrolowania tego pragnienia, takie jak np.:

  • głębokie oddychanie,

  • picie wody,

  • regularna aktywność fizyczna.

Uczucie drażliwości

Uczucie drażliwości to inne typowe objawy odstawienia. Organizm przystosowuje się do działania nikotyny na poziomie neurochemicznym, a jej brak może prowadzić do zmian nastroju. Osoby, które rzuciły palenie, mogą czuć się bardziej rozdrażnione, co wpływa zarówno na ich zdrowie, jak i relacje z otoczeniem. Powinieneś być przygotowany na taką reakcję i szukać zdrowych sposobów radzenia sobie z rozczarowaniem.

Trudności z koncentracją

Trudności z koncentracją to kolejne wyzwanie po rzuceniu palenia. Nikotyna wpływa na układ nerwowy, mocno zwiększając poziom neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną, który pozytywnie wpływa na koncentrację. Po rzuceniu palenia organizm potrzebuje czasu, aby przywrócić równowagę neurochemiczną. W tym czasie możesz czuć się rozkojarzony i mieć trudności ze skupieniem się na pracy czy nauce. Problemy ze snem często pojawiają się po rzuceniu palenia.

Zaburzenie cyklu dobowego snu

Nikotyna wpływa również na cykl snu i czuwania, co może prowadzić do trudności z zasypianiem i budzeniem się w nocy. Po rzuceniu palenia Twoje ciało przechodzi proces adaptacji, który czasami prowadzi do nieregularnych wzorców snu. Powinieneś ćwiczyć zdrowe nawyki związane ze snem, takie jak regularne chodzenie do łóżka i unikanie używek przed snem.

Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas rzucania palenia. Niektórzy zauważają, że po rzuceniu palenia zaczynają tyć. Może to wynikać ze zmian w metabolizmie, a także z zastąpienia papierosów jedzeniem w okresach stresu. Należy zwrócić uwagę na zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, aby uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała.

Należy pamiętać, że każda osoba inaczej doświadcza rzucenia palenia. Czas trwania i intensywność objawów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak czas trwania uzależnienia, ogólny stan zdrowia i wspierające środowisko. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że objawy odstawienia są częścią procesu i zwykle ustępują z czasem.

Źródła:

RZUĆ PALENIE! TYM RAZEM NA DOBRE, https://oddychajmy.pl/wp-content/uploads/2022/12/chiesi_rzuc_palenie_02_web.pdf (dostęp: 2024-02-10).

UZALEŻNIENIE OD NIKOTYNY AGNIESZKA ANTKOWIAK, MICHAŁ ZYCH, ADRIANNA KOSIOR-LARA, http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/6268/11_Antkowiak_Zych_Kosior-Lara_Problemy.pdf (dostęp: 2024-02-10).