fit.pl mobile logo

Jak uchronić się przed kleszczami?

Letnia, piękna pogoda zachęca do spacerów po lesie, pikników w pobliskim parku czy grillowania we własnym ogródku. Jednak jest coś, co może zakłócić nam ten beztroski czas – lęk przed kleszczami. Niestety jesteśmy narażeni na kontakt z nimi praktycznie wszędzie - nie tylko w lasach, ale również w parkach, i co gorsza, na miejskich trawnikach. Dlatego warto zrobić wszystko, by uchronić się przed ugryzieniem kleszcza lub jego konsekwencjami. Jak to zrobić?

Bolerioza – co to takiego?

Bolerioza to choroba atakująca mięśnie, stawy, ośrodkowy układ nerwowy i skórę. Można się nią zarazić przez ukąszenie kleszcza, ale również przez przypadkowe zmiażdżenie tego pajęczaka, które może spowodować, że do krwiobiegu dostanie się jego szkodliwa treść. Leczenie boreliozy jest procesem długotrwałym i trudnym. Jak rozpoznać, czy jesteśmy zakażeni? Na początku tej choroby występują przeważnie zauważalne zmiany skórne. Często wokół ugryzienia tworzy się charakterystyczny rumień wędrujący, którzy przybiera różne odcienie. Jednak nie dzieje się tak zawsze. Czasami możemy być chorzy bez objawów skórnych. Dlatego warto po ugryzieniu przez kleszcza zrobić sobie test, który pozwoli na dokładną diagnozę. Jest on skuteczny tylko na początku choroby, więc warto wykonać go przy pierwszym podejrzeniu boleriozy. Im szybsza diagnoza – tym lepiej, ponieważ w późniejszym okresie ta choroba może doprowadzić do zapalenia stawów, neuroboreliozy czy zapalenia mięśnia sercowego.

Działanie w przypadku ugryzienia

Jeśli znajdziemy na swoim ciele kleszcza, trzeba jak najszybciej się go pozbyć. Im krócej będzie wbity w naszą skórę, tym większa szansa na uniknięcie wprowadzenia chorobotwórczych płynów ustrojowych do naszej krwi. Warto pozbyć się go z należytą starannością, tak by żadna jego część nie pozostała w naszym ciele. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem czy go przypalać. Jeśli chcemy go usunąć w całości, możemy posłużyć się zwykłą pęsetą kosmetyczną o wąskich końcach. Chwytamy intruza za twardą nasadę „głowy”, jak najbliżej skóry i wykręcamy go ze skóry. Zróbmy to w rękawiczkach, by uniknąć niepotrzebnych zarazków. Jeśli boimy się, że nie wykonamy tej „operacji” prawidłowo, możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zrobi to za nas.

Jak uchronić się przed kleszczami

Jak uchronić się przed boreliozą?

Najważniejsza w przypadku boreliozy jest jak najszybsza reakcja na pierwsze pojawiające się symptomy. Niestety, na razie nie została stworzona efektywna szczepionka przeciw tej chorobie. Dostępne są jednak są środki, które warto przyjmować. Jednym z nich jest suplement diety BorelissPro®. Jego składniki, które wykazują szerokie spektrum działania, pozwalają wzmocnić odporność organizmu, by lepiej uporał się ze skutkami ukąszeń kleszczy. BorelissPro wspierają pracę serca, pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, a do tego poprawiają kondycję stawów i kości. Dlatego też preparat ten może być doskonałym wsparciem i częścią dogłębnego procesu leczenia boreliozy.

Kleszcze na przełomie lata uaktywniają się najbardziej. Warto zrobić wszystko, by się przed nimi uchronić. Pamiętajmy, że borelioza to poważna choroba, z która nie żyje się łatwo. Dlatego zróbmy wszystko, by jak

najprędzej uchronić się przed skutkami po ugryzieniu przez kleszcza.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl