fit.pl mobile logo

Kolagen na stawy - kiedy i dlaczego warto stosować?

Kolagen to najbardziej powszechne białko w ludzkim organizmie, stanowiące składnik kości, mięśni, ścięgien i skóry. Dzięki swoim właściwościom pełni wiele ważnych funkcji. Zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry, a ponadto bierze czynny udział w procesach regeneracyjnych. Z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, co ma swoje konsekwencje zdrowotne. Wtedy pomóc może suplementacja.

U młodych ludzi kolagen podlega systematycznej wymianie i regularnej odbudowie. Z biegiem czasu zdolność odtwarzania włókien kolagenowych zanika. Poziom kolagenu w organizmie zmniejsza się już od 25. roku życia, a po przekroczeniu 50. roku życia znacznie spada.

Kolagen – co to jest?

Kolagen jest białkiem samodzielnie produkowanym przez ludzki organizm, które stanowi element budulcowy większości organów. Zmienia swoją strukturę pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, co za tym idzie, zmiany hormonalne lub choroby mogą negatywnie na nią wpłynąć. Do destrukcji włókien kolagenowych przyczyna się także wzmożona aktywność fizyczna oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Przyspieszony rozpad kolagenu skutkuje złą kondycją skóry, a także objawia się bólami kręgosłupa i stawów.

Rola kolagenu w organizmie

Kolagen ma zdolność do wiązania wody, dzięki czemu zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry, która jest elastyczna i jędrna. Dostarcza niezbędnych aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów, wpływając tym samym na ich prawidłowy wzrost oraz odbudowę. Kolagen odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego – ogranicza wnikanie i rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Białko to jest również odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Niedobór tego składnika niesie ze sobą konkretne konsekwencje. Skutki niedoboru kolagenu to:

 • utrata jędrności i elastyczności skóry,
 • szybsze starzenie się skóry,
 • osłabienie i łamliwość włosów,
 • zaburzenia widzenia,
 • odwapnienie kości i ich kruchość,
 • sztywność stawów,
 • trzeszczenie w kolanie,
 • problemy z kręgosłupem.

Kolagen w proszku – czym jest?

Źródłem kolagenu jest przede wszystkim dieta. Kolagen naturalny zawierają np. produkty pochodzenia zwierzęcego. Niestety codzienna dieta rzadko jest w stanie dostarczyć tego białka w takich ilościach, aby uzupełnić jego niedobory w organizmie. Z pomocą przychodzi suplement, czyli kolagen na stawy w postaci proszku, tabletek czy płynu.

Przyjmowanie dostępnych w aptekach bez recepty preparatów z łatwo przyswajalnym kolagenem daje nie tylko szybsze, ale przede wszystkim lepsze efekty, jeśli chodzi o uzupełnianie niedoboru tego białka w organizmie. Kolagen na stawy dla sportowców, jak również dla ludzi mniej aktywnych fizycznie, powinien być produktem wysokiej jakości. Polecany kolagen na ścięgna i stawy to np. 4Flex.

4Flex suplement diety to łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel. Zawiera w swoim składzie witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, celem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Preparat występuje w formie saszetek z proszkiem.

Kolagen do picia – efekty

Pewnie zastanawiasz się teraz, na co pomaga kolagen w postaci proszku lub tabletek? Suplementy diety zawierające kolagen są łatwo wchłaniane i przyswajane przez organizm. Stymulują procesy regeneracyjne skóry, stawów, kości oraz tkanki łącznej. Ponadto zwiększają odporność na obciążenia mechaniczne chrząstki. Preparaty z kolagenem w składzie charakteryzują się znaczną skutecznością w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa.

Regularna suplementacja kolagenem pozytywnie wpływa na stan skóry – staje się ona bardziej elastyczna, gładsza, nawilżona. Spłycają się zmarszczki, a rozstępy i cellulit stają się mniej widoczne. Poprawia się także wygląd i kondycja włosów, które są widocznie grubsze, mocniejsze i przestają się rozdwajać oraz wypadać.

 

Źródło (przedostatni akapit):

 1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343)

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl