Uderzenia gorąca, drażliwość, bezsenność, ciągłe wahania nastrojów, bóle głowy - to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy. Za większość z nich odpowiada spadek stężenia estrogenów. Na szczęście jest ratunek na uciążliwe dolegliwości. To siła naturalnych składników, takich jak - len i chmiel
2018-09-05 00:00
Udostępnij
Len i chmiel w walce z menopauzą

Kobieta kontra menopauza

Statystycznie ponad 90 proc. kobiet przekwita między 45 a 55 rokiem życia, co objawia się ostatnim krwawieniem miesiączkowym i zanikiem pełnej wydolności płciowej. Zmiany te związane są z obniżeniem produkcji estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, produkowanych w jajnikach. Niestety, niedobór estrogenów wpływa na pogorszenie jakości życia kobiety, nie tylko pod względem psychicznym, ale przede wszystkim ze względu na dolegliwości fizyczne.

Z jakimi problemami borykają się kobiety w okresie menopauzy?


Do tych najpopularniejszych i najczęściej wymienianych należą uderzenia gorąca. Ten problem dotyka wielu kobiet w fazie przekwitania. Charakterystyczny objaw to przepływające przez całe ciało ciepło, szczególnie odczuwalne w rejonie szyi i głowy. Kolejne dolegliwości nękające kobiety to ciągłe rozdrażnienie, chwiejność nastrojów, nieuzasadnione tycie. Ponadto zmiany stężenia hormonów mają ogromny wpływ na ogólne samopoczucie oraz perspektywę postrzegania siebie. W wielu przypadkach prowadzi to do obniżenia nastroju i rozwoju objawów depresyjnych. Niestety, dolegliwości związane z klimakterium mogą towarzyszyć kobiecie nawet do 10 lat.

Dodatkowo niedobór estrogenów może skutkować wzrostem ryzyka niedokrwienia serca, podniesieniem poziomu cholesterolu, czy rozwojem miażdżycy.

 

menopauza

Lignany lniane - dobroczynne działanie lnu


Co len ma wspólnego z menopauzą? Okazuje się, że niewielkie ziarenka lnu mają ogromne możliwości. Największym ich skarbem są lignany lniane - tak zwane fitoestrogeny, czyli związki o budowie zbliżonej do żeńskich estrogenów.

Lignany pomagają kobiecemu organizmowi wyrównać poziom hormonów, a przede wszystkim łagodzą najbardziej uciążliwe dolegliwości menopauzy: rozdrażnienie, potliwość, uderzenia gorąca i złe samopoczucie. Oprócz tego chronią przed cukrzycą, osteoporozą czy zaburzeniami układu krążenia.

Dodatkowe wsparcie chmielu


Chmiel to nie tylko popularny składnik piwa. Ta wyjątkowa roślina wykorzystywana jest także w przemyśle farmaceutycznym ze względu na jej bogate właściwości. Ich głównym źródłem jest jej żeński kwiatostan - szyszki chmielu.  

Za dobroczynne działanie chmielu odpowiada 8-prenylnaryngenina (8-PN) – fitoestrogen, bliźniaczo podobny do tego obecnego w kobiecym organizmie. Jego działanie jest łagodne, ale wystarczająco skuteczne, aby minimalizować symptomy przekwitania.

Suplement, który łagodzi objawy menopauzy


W walce z klimakterium bardzo ważna jest zmiana stylu życia i odpowiednia suplementacja. Warto w tym okresie sięgać po środki bazujące na dwóch podstawowych składnikach łagodzących objawy menopauzy - lignanach lnianych i chmielu. To właśnie one stanowią podstawę preparatu Ligunin.

Ligunin, dzięki zawartości fitoestrogenów pochodzenia naturalnego, łagodnie uzupełnia braki w receptorach estrogenowych i tym samym redukuje uciążliwe objawy przekwitania. Środek pomaga w walce z takimi dolegliwościami, jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, problemy ze snem czy rozdrażnienie.